Úředníci postupně pozastavují distribuci sKaret. Stále více lidí ji odmítá používat

Stále více lidí, kteří dostávají sociální dávky od státu, už nechtějí používat sKarty. Je totiž pravděpodobné, že poslanci nakonec sporný projekt ještě letos ukončí. Identifikační průkazky, které si odmítly vyzvednout už téměř čtyři tisíce lidí, tak zůstávají ležet na úřadech práce. Ty už také nové karty neobjednávají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sKartu nebudou mnozí lidé vůbec používat

sKartu nebudou mnozí lidé vůbec používat | Foto: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Na úřad práce se pro identifikační průkazku nechystá ani matka na mateřské dovolené Marie Bastlová. Identifikační průkazku, přes kterou jí stát začne posílat rodičovské příspěvky na dítě, by si měla převzít za několik týdnů.

„Doufám, že si pro ni už nepůjdu. Mám pocit, že sKartu k ničemu nepotřebuji. Mám vlastní účet, mám dostatek identifikačních karet pro vyzvedávání různých dávek a příspěvků. Takže sKarta mi přijde navíc,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na úřadech práce zůstává ležet stále více sKaret, které si lidé odmítli vyzvednout. Podrobnosti přidává redaktorka Petra Benešová.

Podobný přístup k sociálním kartám má také Národní rada osob se zdravotním postižením. Hendikepovaným lidem doporučuje, aby si identifikační průkazky, přes které čerpají dávky na péči, už nevyzvedávali.

Sněmovní sociální výbor tento týden doporučil dolní komoře, aby schválila senátní návrh na zrušení sKaret. A to je podle předsedy Rady Václava Krásy prý pádný důvod, proč vydávání sKaret ignorovat.

„Občané už by neměli přebírat sKarty, protože do půl roku po nabytí účinnosti zákona, jim budou stejně tyto sKarty vyměněny,“ upozorňuje.

Lidé, kteří mají sKartu zároveň jako průkazku osoby se zdravotním postižením, by si po jejím zrušení převzali náhradní průkazy a poté by byli vyzváni dopisem z úřadu práce. „Měl by být přesně popsán postup,“ dodává Krása.

Návrat k původnímu systému

Úřad práce se zatím podle mluvčího Jiřího Reichla řídí podle platného zákona a čeká na rozhodnutí sněmovny.

„V současné době už neobjednáváme nové sKarty, jelikož samozřejmě vnímáme politický vývoj tohoto projektu, tak je zbytečné vynakládat další prostředky dodavatele České spořitelny na výrobu nebo na personifikaci jednotlivých sKaret,“ popisuje mluvčí.

Lidem, kteří si pro sKartu nepřijdou, je zatím dávka vyplácena standardní cestou přes osobní účet nebo složenkou. Identifikační průkazku už odmítly téměř čtyři tisíce lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další postup po zrušení sKaret přiblížila v rozhovoru pro Český rozhlas generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková.

Úřady vydaly více než 276 tisíc sKaret a dalších téměř padesát sedm tisíc mají ještě v zásobě. Podle ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové z TOP 09 by mohl celý projekt skončit do konce letošního roku.

Úřady práce již měsíc karty aktivně nenabízejí, upozorňuje generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková.

Lidem, kteří si průkazku nevyzvedli, nehrozí žádné postihy. „sKarta měla být vydávána postupně, muselo se počítat i s tím, že ji nemají všichni a přesto dávky musí dostat, takže této možnosti využíváme,“ vysvětluje Bílková.

Úřad práce počítá se zrušením sKaret jako s reálnou možností, následný postup proto již nyní projednává s ministerstvem práce.

„Naše představa je zatím taková, že oslovíme úplně všechny držitele sKaret s výzvou, ve které vysvětlíme, jaké kroky udělat mohou, jaké kroky udělat mají,“ dodává ředitelka. Zařizování přitom čeká pouze ty lidi, kteří si sKartu již stihli aktivovat.

Zrušení sKaret a návrat k původnímu systému vyplácení dávek přijde stát podle Bílkové řádově na desítky milionů.

Petra Benešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme