Úředníci se přou s ministerstvem o funkčnost programu na vyplácení dávek

Úřady práce, které od začátku roku vyplácejí všechny sociální dávky, se stále potýkají s novým počítačovým programem. Podle pracovníků některých poboček systém nefunguje dobře a neposkytuje úředníkům vše, co ke své práci potřebují. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale argumentuje, že vyplaceno už bylo 98 procent dávek pro tento měsíc, což svědčí o funkčnosti systému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ostravský úřad práce dorazily desítky žadatelů o dávky | Zdroj: ČTK

„Software je funkční, že se dolaďuje, to je pravda. Přebrali jsme 1650 lidí, kteří přišli do nového prostředí a mezi nové spolupracovníky, těch okolností, které mohou ovlivnit jejich výkonnost, je mnoho,“ vysvětluje generální ředitel Úřadu práce Jiří Kubeša.

Dlouhé fronty jsou podle něj způsobené i tím, že nyní úřady vyplácejí například dávky na bydlení za prosinec i za leden. Stejně tak o příplatek na mobilitu stačí požádat v lednu a v dalších měsících už lidé na úřady chodit nemusí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O (ne)funkčnosti nového programu diskutovali generální ředitel Úřadu práce Jiří Kubeša a členka závodního výboru litoměřického ÚP Marcela Bartošová

Ředitel Úřadu práce však připouští komplikace při školení zaměstnanců: „Byl trochu problém dohodnout se i s obcemi. Dlouho jsme vedli debaty, kdo projde školením. Ten, kdo byl určen už dříve a spokojil se s tím, byl proškolován formou počítačového programu. V mnoha případech ale ti, kteří byli určeni, buď vůbec nepřišli, nebo přišli noví lidé.“

„Proto jsme museli v některých případech sáhnout i do našich rezerv a tito lidé přirozeně úplně proškoleni nebyli a i to je možná trochu problém,“ doplňuje generální ředitel ÚP.

Stejné problémy podle něj provázejí začátky každého nového systému. „Když se v roce 1994 zaváděl stávající systém, byla situace zhruba obdobná. Bylo třeba ho dopilovat, vychytat a vymazlit tak, aby sloužil. Totéž se bude muset udělat i nyní. Nechci se ale vymlouvat, samozřejmě v některých případech bude nutné ty souvztažnosti doplnit,“ říká Kubeša.

Podle něj se během prvního měsíce fungování odhalí slabá místa a během února se bude program dolaďovat.

Úředníci systém kritizují

Řada úředníků však nový systém kritizuje. „Pokud by nový systém fungoval s aplikacemi, které jsou vyhovující, tak by to problém nebyl. Za zásadní problém považuji, že ty aplikace prostě nejsou funkční a zaměstnanci s nimi nemohou komfortně pracovat,“ zlobí se Marcela Bartošová, členka závodního výboru litoměřického Úřadu práce.

Argument ministerstva práce a sociálních věcí o vyplacení 98 procent dávek však zpochybňuje.„Je sice pravda, že bylo vyplaceno 98 procent lednových dávek, ale je také potřeba říci, že tyto dávky byly z 90 procent vypláceny ze starého systému, z toho funkčního,“ tvrdí Bartošová.

Úřad práce | Foto: Filip Jandourek

Polovinu podle ní tvořily dávky státní sociální podpory a čtvrtinu podpora v nezaměstnanosti, obé kompletně vyplácené ze starého systému. Zbylá čtvrtina patří příspěvku na péči, taktéž v drtivé většině vyplacené ze starého systému OKnouze a OKslužby.

„Už jsme měli možnost s těmi aplikacemi tři týdny pracovat a to, co vidíme, co nám ty aplikace poskytují, tak zdaleka nesplňuje to, na co jsme byli zvyklí a co k práci potřebujeme. Programy neobsahují funkce, které jsou nezbytně nutné k tomu, aby práce běžela rychle a kvalitně, aby klienti byli komfortně odbavováni. Aplikace nejsou provázané, nesehrávají se nám údaje, které nutně potřebujeme – budeme si muset údaje shánět buď sami, nebo si je budou muset shánět klienti,“ uvádí členka závodního výboru litoměřického Úřadu práce.

Sama prý nevěří, že by se systém doladil, jak tvrdí zástupci ministerstva. „Mám obavu, že problém bude spíš kulminovat. Teď teprve dojde na výplatu ostatních dávek z nových systémů a my to zatím vidíme velice skepticky,“ dodává Marcela Bartošová.

Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme