Úředníci žádají odvolání ministra Drábka. Systém výplat sociálních dávek nefunguje

Odboráři z úřadů práce v jedenácti městech žádají odvolání ministra Jaromíra Drábka. Podle nich zavinil problémy, které provázejí nový způsob vyplácení sociálních dávek. Obavy, že se dávky nestihnou vyplatit do konce ledna, přiměly ústecké úředníky k vyplácení v hotovosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální dávky se už ve Žďáře nad Sázavou rozdávají na Úřadu práce | Foto: Daniel Burda

K nespokojeným úředníkům z Ostravy a Litoměřic se přidaly i odbory v Brně, Plzni nebo Chebu. Nelíbí se jim, že současné potíže ministr zlehčuje a zkresluje.

Odboroví předáci si ve vydaném prohlášení stěžují na nefunkčnost počítačových systémů, kvůli které nejsou úředníci schopni dávky vyřizovat včas. Vedení ministerstva i centrálního úřadu ale vážné problémy nepřipouští a vše se podle nich stihne.

Některé úřady práce na severu Čech začaly kvůli potížím se systémem vyplácet sociální dávky v hotovosti. Úředníci měli obavy, že dávky nestihnou do konce ledna doručit složenkami nebo převodem.

Nejvíce lidí závislých na dávkách žije v Ústeckém kraji, proto se tam také dnes vyplácí nejvíce dávek. Vzhledem k tomu, že jde o milion korun, přivezla je na pracoviště ústeckého úřadu práce kolem deváté hodiny bezpečnostní služba.

Nejde o spontánní vyplácení – pracovnice úřadu lidi, kterým chtějí takto dávky vyplatit, obvolaly předem. Do konce ledna, jak ukládá zákon, by se dávky nestihly proplatit složenkami a nelze je přesunout z jednoho měsíce do druhého. V únoru už snad bude všechno v pořádku.

Dagmar Cestrová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme