Úřednická vláda by podle lidovců měla zlevnit elektřinu

Lidovci chtějí, aby zlevnila elektřina. O snížení cen energií bude příští týden jednat šéf strany Jiří Čunek s designovaným premiérem Janem Fischerem. Levnější elektřinu chce KDU-ČSL prosadit jako protikrizové opatření. Dohodlo se na tom předsednictvo strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stožár elektrického vedení | Foto: Marián Vojtek

Levnější energie by přinesla výhody všem. Tak lidovci zdůvodňují svůj plán vyjednat snížení cen elektřiny. Levnější energie by měla platit minimálně do konce letošního roku. To je jeden ze závěrů jednání vedení lidovců.

Předsednictvo KDU-ČSL také nevyloučilo, že lidovci podpoří vládní návrh na změnu Ústavy. Ten by umožnil rozpuštění sněmovny a uspořádání předčasných voleb. Zkrácení funkčního období sněmovny, tak jak jej řeší vládní předloha novely Ústavy, je ale podle lidovců jednorázovým řešením a Česko potřebuje změnu trvalejší.

"Chceme ale propojit oba návrhy tak, aby Ústava už nemohla být pokřivována Těmi ad hoc návrhy. Zkrátka, abychom tady měli jasné ústavní řešení," řekl po jednání předsednictva šéf lidovců Jiří Čunek.

Členové vedení KDU-ČSL také zopakovali, že personálně se na složení úřednického kabinetu lidovci nepodíleli a podílet nebudou. Reagovali tak na vyjádření šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, podle kterého za některými nominacemi Mirka Topolánka na ministerská křesla v úřednické vládě stojí i několik lidovců.

Křesťanskodemokratická unie - Čs. strana lidová se rozhodla nenominovat žádné kandidáty na ministerská místa v nové vládě. Hodlá v den nástupu nové vlády, 9. května, přejít do opozice.

Premiér Jan Fischer zdůraznil, že než oznámí konečnou podobu svého kabinetu, bude o jednotlivých jménech ještě mnohokrát jednat. Na rozhovory s jednotlivými kandidáty si vyhradil příští týden: "Zejména se budu koncentrovat na ten příští týden, abychom ten čas velmi efektivně využívali. Bude to vyžadovat řadu konzultací, řadu rozhovorů. Tak, abych potom došel k dobrému výsledku, a byl schopen předložit prezidentu republiky kabinet, který svým personálním složením skýtá možnost efektivního působení pro to další - určitě ne úplně jednoduché - období."

Přečtěte si také:
ČSSD předala premiéru Fischerovi jména svých kandidátů na ministry
Čunek: Lidovci budou od 9. května v opozici
Vláda schválila zákon, který by měl zkrátit funkční období sněmovny
Paroubek: Předčasné volby budou podle stávajícího volebního zákona
Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem
Několik lidoveckých poslanců podepsalo dohodu o vládě
ČSSD je připravena deklarovat podporu úřednickému kabinetu
Poslanci už mají návrh zákona umožňující rozpuštění sněmovny
Nedělní dohoda o překlenovací vládě se hroutí
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme