Úřednická vláda pod vedením Jana Fischera končí

Nový - politický kabinet, složený z členů ODS, TOP 09 a Věcí veřejných jmenuje prezident zítra dopoledne. Fischerova vláda má za sebou poslední jednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jan Fischer | Foto: Tomáš Adamec

A to bylo bilanční. Ministři, které prezident jmenoval po pádu vlády Mirka Topolánka do úřadů v loni 8. května, měli zemi původně dovést k předčasným podzimním volbám, nakonec ve svých funkcích zůstali čtrnáct měsíců.

Po letošních květnových volbách už ale kabinet větší rozhodnutí, která by měla výraznější dopad na rozpočet, odložil. Odstupující premiér Jan Fishcer ministrům poděkoval hlavně za to, že víc než sekretariáty stran, které je do vlády nominovaly, poslouchali při rozhodování, svůj vlastní rozum.

Přání nastupujícím

Nové vládě, která začne fungovat zítra, pak po posledním jednání svého kabinetu i krátce popřál: „Aby se jí dařilo, protože je to i sobecké přání jako občana této země. Aby prostě dobře sloužila této zemi, aby to lidi tak cítili, byť možná řada opatření se jim hned na první pohled líbit nebude,“ předpověděl Fischer.

Za úspěch odcházející premiér pokládá to, že se podařilo připravit podklady k penzijní reformě, naopak mrzelo ho, že nedotáhl do konce reorganizaci státní služby.

Například ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová odchází ze svého resortu spokojená s tím, co se jí podařilo - například otevření debaty o výši vyplácení výživného.

Většina se vrací

Většina ministrů se vrací na místa, z kterých do funkce ve vládě přišla. Odstupující premiér Jan Fischer, bývalý předseda Českého statistického úřadu, v září nastupuje jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Úřednická vláda převzala řízení země po pádu kabinetu Mirka Topolánka. Zemi měla původně spravovat jen několik měsíců do předčasných voleb. Nakonec to ale byl více než rok. Jan Fischer přišel do čela vlády z Českého statistického úřadu, ostatní ministři z nejrůznějších institucí.

Milan Kopp, Václava Vařeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme