Úředník, který obvinil Ústecký kraj z manipulací s dotacemi, čelí trestnímu oznámení

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) podává trestní oznámení pro pomluvu a šíření poplašné zprávy na Leo Steinera. Bývalý úředník regionální rady Severozápad nedávno obvinil vedení kraje z manipulování s dotacemi z evropských fondů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Vaňhová | Foto: Anna Duchková

Mezi problematické zakázky měl podle Steinera patřit projekt Propagace rekultivovaných území Ústeckého kraje. Jak řekl v České televizi, kraj podle něj účelově utratil desítky milionů za projekt, který regionu nic nepřináší.

„Za 40 milionů se bude propagovat něco, co ve své podstatě bych řekl, že by se mohlo propagovat, ale rozhodně ne v takovéto míře. Asi by bylo dobré, kdyby se zveřejnil obsah projektu, aby lidé mohli vidět, jak 40 milionů získat de facto na virtuální věc,“ poznamenal Steiner.

Podle Vaňhové nicméně Steiner nepodložil svá obvinění důkazy a proto jde o pomluvu a šíření poplašné zprávy. Steiner ale tvrdí, že důkazy předal polici a trestní oznámení vítá. Kvůli svému veřejnému vystoupení na úřadu skončil ve zkušební době.

Podle právní zástupkyně kraje Marie Benešové zveřejnil Steiner matoucí informace, které mají vyvolávat dojem, že kraji vládnou politici, kteří ho poškozují. Celá kauza je podle ní začátkem politického boje v Ústeckém kraji.

Konkrétně Vaňhovou Steiner obvinil z toho, že při opravě silnice Louny - Ročov žádala Úřad regionální rady o změnu rozhodnutí a proplacení vyšších nákladů. Tvrdil, že šlo o miliony korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové sledovala zpravodajka Dagmar Cestrová

Hejtmanka dnes prohlásila, že šlo jen o půl milionu. Regionální úřad o ně chtěl snížit částku, kterou rok předtím na opravu silnice dohodl a podepsal. Kraj byl podle hejtmanky ze zákona povinen se o tuto částku poprat.

Regionální úřad prý uznal, že není možné nové podmínky uplatňovat na už uzavřené smlouvy a půl milionu kraji přiznal. Zatím je ale ještě nezaplatil.

Kvůli údajnému korupčnímu jednání stojí před soudem bývalý ředitel Úřadu regionální rady Petr Kušnierz. Na sever Čech také začátkem června přijedou bruselští kontroloři. Prověřit chtějí 35 projektů. V případě, že odhalí nesrovnalosti, hrozí, že Česko nedostane miliony korun a příjemci dotací je budou muset vracet.

Igor Maňour, Dagmar Cestrová, Karolína Koubová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme