Urychlete vyšetřování Grygárka, tlačí šéfžalobci na Ištvana

Stál na počátku kauzy označované jako Nagygate. Avšak zatímco Jana Nečasová - Nagyová už má za sebou první soudy, případ někdejšího náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka je po dvou a půl letech od obvinění stále ve fázi vyšetřování. Někdejší mocný žalobce si proto stěžoval na průtahy a Nejvyšší státní zastupitelství mu nyní dalo za pravdu. Olomouckým žalobcům nařídilo, aby s případem rychle pohnuli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý náměstek vrchního státního zástupce v Praze Libor Grygárek

Bývalý náměstek vrchního státního zástupce v Praze Libor Grygárek | Zdroj: ČTK

"Nejvyšší státní zastupitelství námitce obviněného L. G. týkající se průtahů v trestním řízení přisvědčilo a vydalo pokyn k rychlému postupu ve věci," řekl Zpravodajskému serveru Českého rozhlasu mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Kryl Janouška?
Grygárek si vyslechl obvinění ze zneužití pravomoci v prosinci 2013. Jako náměstek vrchního státního zástupce měl podle policie před zástupci švýcarské prokuratury přikrýt praní špinavých peněz lobbisty Romana Janouška. Po více než dvou a půl letech však vyšetřování stále běží. Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár v dubnu odhadoval, že potrvá ještě několik měsíců.

Zpravodajský server Českého rozhlasu se ho pokoušel kontaktovat i nyní, stejně jako olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana, aby výtku kvůli průtahům okomentovali. Nereagovali však na telefon ani SMS zprávu. "Pan doktor se omlouvá, ale nemá nyní žádný časový prostor poskytovat informace," uvedla jen zaměstnankyně Ištvanova sekretariátu.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan | Foto: Filip Jandourek

Podle Grygárkova advokáta Tomáše Kaisera by ale vrchní státní zastupitelství mělo názor nejvyššího respektovat. "To znamená začít činit úkony směřující k ukončení přípravného řízení," míní Kaiser.

Čekalo se na Švýcary
Žalobci se již v minulosti bránili, že museli počkat na právní pomoc ze Švýcarska, již dostávali nadvakrát. Část přišla již loni, avšak byla nedostatečná. Další část obdrželi až letos. Grygárek nicméně tvrdí, že dokumenty se ho netýkají a zastupitelství brzdí vyšetřování uměle.

"Jeho (Grygárkovým) prioritním zájmem je ukončení celé kauzy, neboť bude-li vše řešeno v souladu s právem, pak musí být jeho osoba očištěna, neboť je stíhán za něco, čeho se zcela prokazatelně nedopustil. Nezbývá mi než opakovat svoji obavu, že právě popsaný fakt je důvodem, proč se olomouckým žalobcům nechce přípravné řízení ukončit a buď rozhodnout o zastavení trestního řízení, nebo podat obžalobu," uvedl Kaiser.

Dříve elitnímu žalobci hrozí až tři roky za zasahování do právní pomoci pro švýcarskou justici. Ta se na českou stranu obrátila kvůli podezření na praní špinavých peněz. Na Janouškových kontech podle nich mělo ležet 2,3 miliardy českých korun, jak uvádí žádost soudu o sledování Grygárka, Janouška a dalších, kterou v roce 2012 vypracoval státní zástupce Rostislav Bajger.

Roman Janoušek (fotokoláž) | Foto: Český rozhlas Filip Jandourek

Grygárek nakonec odpověděl, že Janoušek je čistý, a zastupitelství se podezřelými transakcemi kolem lobbisty nezabývalo. "Postupoval ku prospěchu Janouška, když přes podstatně širší obsah žádosti o právní pomoc svým postupem docílil toho, že švýcarským orgánům činným v trestním řízení byla sdělena pouze stručná informace o tom, že vůči Janouškovi není vedeno trestní řízení," stojí také ve zmiňované žádosti.

Čilé kontakty
Detektivové na mocného žalobce navíc nasadili odposlechy, z nichž zjistili, že je s lobbistou v častém kontaktu, a to minimálně od roku 2007. "Dle zjištěných informací má Grygárek sloužit Janouškovi jako štít, má dohlížet na to, aby v souvislosti s jeho a dalšími osobami nebyly zahájeny úkony v trestním řízení v souvislosti s jejich případnou trestnou činností... V případě, že již k těmto krokům došlo, tak činí za úplatu různá protiopatření, aby byly tyto kauzy odloženy či zastaveny," píše Bajger ve čtyři roky starém dokumentu.

Peníze však podle odposlechů mohl Grygárek dostávat i od skupiny kolem dalšího lobbisty. "(Ivo) Rittig mu (Grygárkovi) dal bůra, Michal mu poslal dvojku a osobně předal nějaký prachy, asi jedničku a půl,“ bavili se podle detektivů Rittig a jeho advokát David Michal.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme