US-DEU chce na kandidátkách nezávislé osobnosti

Unie svobody-DEU přijala nabídku KDU-ČSL na vytvoření společných kandidátek pro červnové volby do Poslanecké sněmovny. Klade si ale dvě podmínky: společné kandidátní listiny se otevřou i nezávislým kandidátům z občanských iniciativ a program Čtyřkoalice zůstane zachován.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

H. Marvanová a I. Pilip | Foto: Stanislav Zbyněk

Po šestihodinovém zasedání republikového výboru unionistů to v noci na dnešek oznámila jejich předsedkyně Hana Marvanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Marvanová o podmínkách společného postupu

Lidé z občanských iniciativ by měli na společných kandidátkách unionistů a lidovců obsadit místa, která byla původně vyhrazena zástupcům Občanské demokratické aliance. Společné programové prohlášení, s nímž by se dvojblok US-DEU/KDU-ČSL ucházel o hlasy voličů, musí podle vedení Unie plně vycházet z programových dokumentů a cílů Čtyřkoalice.

"Republikový výbor Unie svobody-DEU se proto obrací na KDU-ČSL s nabídkou k jednání o realizaci těchto kroků a pověřuje předsednictvo Unie svobody-DEU jednáním s představiteli občanských iniciativ".

Koho z nestraníků chtějí konkrétně oslovit, unionisté neřekli. Hana Marvanová ale uvedla, že tato nabídka je určena mimo jiné představitelům občanských iniciativ, s nimiž v loňském roce společně s předsedou lidovců Cyrilem Svobodou podepsala tzv. Brandýskou deklaraci. Pod tímto dokumentem o podpoře občanského sektoru jsou podpisy například ředitele ekologického hnutí Duha Jana Beránka, šéfredaktora Literárních novin Jakuba Patočky, předsedy Helsinského občanského shromáždění Petra Pospíchala nebo Aleny Müllerové z iniciativy Česká televize - věc veřejná.

Podle pozorovatelů nebylo rozhodnutí unionistů jednoduché, i když usnesení o pokračování spolupráce s lidovci bylo podle místopředsedy strany Ivana Pilipa přijato drtivou většinou hlasů. Marvanová a její domovská pražská organizace prosazovaly samostatný postup unie ve volbách, zbytek krajů ale dal přednost spolupráci s lidovci.

Vedení KDU-ČSL bude o otevření kandidátek jednat ve čtvrtek. První místopředseda lidovců Milan Šimonovský však už teď rozhodnutí unie vítá. On i Marvanová věří, že kandidátky budou doplněny brzo, podle šéfky unie asi do 14 dnů.

Také místopředseda KDU-ČSL Miloslav Výborný říká, že s doplněním kandidátek o nezávislé osobnosti jeho strana nebude mít žádný problém. "Konec konců, my takto postupujeme léta. Na našich kandidátkách v minulosti v každých volbách vždy byly osobnosti, které dokonce ani nebyly členy KDU a posléze se jimi staly, nebo do dneška se třeba ještě jimi nestaly. Ta myšlenka nám je blízká tím, že ji dávno realizujeme".

Další místopředseda Jan Kasal ale považuje za nespravedlivé, že se změny kandidátek dotknou těch, kteří úspěšně prošli sítem stranických primárek. "V případě, že se Hana Marvanová a Cyril Svoboda dohodnou, tak ti lidé, kteří neprošli sítem ničeho, se stanou v podstatě automaticky poslanci Poslanecké sněmovny. Mně to nepřijde příliš správné, ale v současné situaci si myslím, že proti tomu nebudu příliš ostře protestovat, protože hodnota spolupráce s Unií svobody mně přijde jako vyšší hodnota", řekl Kasal Radiožurnálu.

Milan Kopp, Vladimír Hrubý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme