US-DEU definitivně skončila. Nenabídla jiný programový základ, míní politolog

S 1. lednem 2011 zanikla po třinácti letech existence kdysi hvězdy středopravé části politické scény Unie svobody-DEU. Ve volbách v roce 1998 získala víc než 8,5 procenta hlasů, v posledních parlamentních volbách, kterých se účastnila v roce 2006, jí podpořilo tři desetiny procenta hlasů, tedy zhruba 16,5 tisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Němec

Pavel Němec | Foto: US-DEU

Na internetových stránkách strany lze najít oznámení o likvidaci, mail na likvidátora a také důvod neúspěchu US-DEU: strana končí, protože se jí dlouhodobě nedařilo nabídnout voličům takový program, který by je oslovil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zánik US-DEU. Mluvíme s politologem Metropolitní univerzity v Praze Petrem Justem.

Unie svobody vznikla v roce 1998, rozštěpením ODS po takzvaném sarajevském atentátu. „Důvody, které vedly ke vzniku US-DEU, než politicko-programové osobnostní byly spíše osobnostní, byly spíše spory mezi jednotlivými křídly v rámci ODS, které ale neměly základ v nějaké jiné programové profilaci,“ řekl Rádiu Česko politolog Metropolitní univerzity v Praze Petr Just.

Politická strana musí mít programový základ

Každá politická strana podle Justa by měla mít nějaký program.

„Standardnější je stavět politické strany na nějakém programovém základu, na nějakém programovém východisku, kterými se ta strana snaží odlišit od stran jiných, existujících v systému. US-DEU bohužel nenabídla příliš jiný programový základ. Sice bychom našli nějaké odlišnosti, například ve vztahu k Evropské unii, ve kterém možná jako v jednom z mála témat se dokázala od své „mateřské“ ODS výrazněji odlišit, US-DEU coby strana poměrně výrazně proevropská. Ale v tom zbytku bychom hledali poměrně těžko nějaké výrazné programové rozdíly,“ dodal politolog.

To, jak vznikla US-DEU, není jev až zas tak neobvyklý. Například TOP 09 byla vnímána jako určitý odštěpek od KDU-ČSL, který vznikl i na základě personálního střetu, tvrdí Just.

ODA doplatila na to, že byla intelektuální

Unie svobody-DEU se snažila zaujmout místo v pravé části spektra, vedle ODS. A nepodařilo se jí to, stejně jako ODA.

„Příklad ODA bych řadil do jiné kategorie. Vznik ODA jde ještě před vznik ODS a ODA vznikala jako strana, a teď nechci, aby to vyznělo pejorativně, ale jakoby intelektuální. Strana postavená spíše na malém jádru ani netoužila podle mého názoru příliš masově oslovovat voliče. V politologii se pro tyto strany používá termín strany kádrů, a ty stojí v protikladu proti stranám mas,“ dodal politolog Masarykovy univerzity.

Elitářství vede k zániku

Na hodnocení nových stran, například TOP 09 je poměrně brzo. „Pokud by si chtěla vzít ponaučení, tak jednoznačně jiná programová profilace, než jsou její partneři,“ vzkázal Just.

Myslí si, že TOP 09 pochopila, že přílišné elitářství vede k zániku, a to je i jeden důvodů, proč spolupracuje s hnutím Starostové a Nezávislí.

Just připomněl, že v ODA například začínali Karel Schwarzenberg,. Vlasta Parkanová nebo Václav Jehlička.

Marián Vojtek, Patricie Polanská, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme