US-DEU je pro demisi celé Grossovy vlády

Unionisté považují za nejlepší řešení politické situace demisi celé vlády. Pokud tak kabinet Stanislava Grosse neučiní, Unie svobody-DEU vládu opustí. Po více než pětihodinové diskusi o tom rozhodl republikový výbor unionistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Němec a František Pelc

Pavel Němec a František Pelc | Foto: Stanislav Peška

Radiožurnálu to večer potvrdila mluvčí Unie svobody Libuše Hebelková. "US-DEU vstoupila do vlády založené na spolupráci tří demokratických stran. Hlasování o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě ukázalo, že vláda se už nemůže opírat o demokratickou většinu v Poslanecké sněmovně. US-DEU považuje za jediné možné řešení této situace demisi vlády jako celku. Pokud vláda demisi nepodá, ministři za US-DEU z vlády odstoupí."

Ministr informatiky Vladimír Mlynář tak ale učiní už v sobotu dopoledne. Demisi předá do rukou premiéra Stanislava Grosse. "Nemohu být členem vlády, která je založena na toleranci komunistické strany. Já jsem skládal slib jako ministr vlády do rukou prezidenta, jako ministr vlády, která měla většinu 101 nekomunistických hlasů v Poslanecké sněmovně. A nemohu být logicky členem vlády, která je postavena na jiné politické architektuře," potvrdil Mlynář své rozhodnutí.

Při pátečním hlasování o nedůvěře kabinetu většina unionistických poslanců hlasovala společně s ČSSD proti návrhu - pouze tři unionisté se zdrželi. Vláda pokus o vyslovení nedůvěry přežila díky komunistům, kteří se hlasování zdrželi.

Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme