US-DEU: odchod Majzlíka a Rögnerová v čele kandidátky

Hradecký sjezd Unie svobody-DEU potvrdil politiku předsedy Petra Mareše a do čela evropské kandidátky unionistů zvolil nestraničku Helenu Rögnerovou. Integrace Unie svobody s Demokratickou unií ale v Hradci Králové skončila odchodem pátého Marešova místopředsedy a šéfa DEU Ratibora Majzlíka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ratibor Majzlík a Karel Kühnl | Foto: Alexandra Mlejnková

Předseda Mareš ale i tak považuje integraci za uzavřenou. "Republikové shromáždění konstatuje, že integrace Unie svobody byla završena," prohlásil k delegátům Mareš. Majzlík odešel proto, že se nelíbí účast unionistů na Špidlově vládě. Ohlásil odchod několika stovek členů Demokratické unie, ale z Hradce Králové s ním odjeli jen tři nejvěrnější delegáti sjezdu.

Ostatní účastníci shromáždění dali pro volby do Evropského parlamentu přednost Heleně Rögnerové před bývalým kancléřem prezidenta Havla Karlem Schwarzenbergerem. Šéfka klubu nezávislých senátorů tedy povede evropskou kandidátku unionistů. "Chápu to i jako svůj nesplacený dluh za podporu Čtyřkoalice v senátních volbách," řekla Rögnerová.

Hned za Rögnerovou nominovali delegáti na kandidátku Evropského parlamentu poslance Pavla Svobodu a Karla Kühnla. Předseda strany Petr Mareš upřesnil, jaký výsledek červencových voleb by považoval za úspěch: "Komunikační strategií jsme si vyhlásili to číslo, které je pro nás úspěchem, a to je číslo dvanáct."

V pořadí třetí kandidát US-DEU ro evropské volby, šéf poslaneckého klubu Karel Kühnl, tvrdí, že kampaň povede strana v proevropském duchu. "Evropa - šance, nikoliv Evropa - ohrožení," zopakoval volební heslo unionistů Kühnl.

Zklamaní odjíždějí ze sjezdu ti delegáti, kteří přijeli s kritikou tří unionistických ministrů. Většina si ale výsledek dvoudenního jednání pochvaluje. "Unie uzavřela obtížné období integrace a může Silvestra oslavit jako sebevědomá strana, která má lídra evropské kandidátky," shrnul dění v Hradci Králové předseda US-DEU Petr Mareš.

Sjezd v usnesení ocenil dosavadní výsledky působení US-DEU ve vládě, především její podíl na reformě financí. Vedení a zákonodárcům delegáti uložili, aby prosazovali v další vlně reformy snížení základní sazby DPH z 22 na 18 procent či společné zdanění manželů.

Milada Richterová, Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme