ÚS: Dřívější odchod matek do penze není diskriminací mužů

Dřív do důchodu budou podle počtu vychovaných dětí odcházet pouze ženy. Ústavní soud odmítl návrh, aby zrušil část zákona o důchodovém pojištění, který dřívější odchod do důchodu podle počtu vychovaných dětí umožňuje pouze ženám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Návrh podal Nejvyšší správní soud. Ten totiž řešil konkrétní případ otce, který vychoval dvě dcery a chtěl jít dříve do důchodu. Úřady mu ale nevyhověly.

Ústavní soud se však přiklonil k názoru, že rozdílný přístup k mužům a ženám je v tomto případě odůvodněn a má historické a společenské kořeny. "Dále vzal v úvahu, že České republika není jedinou zemí v Evropě, která by měla diferencovaný odchod do důchodu pro muže a ženy," řekl ústavní soudce Stanislav Balík.

Zákon stanovuje základní důchodový věk u mužů na 60 let, u žen pak na 57 let, a to v obou případech u lidí, kteří dosáhli tohoto věku do konce roku 1995. U mladších se odchod ještě dopočítává podle data narození. Po roce 2012 se věk u obou pohlaví srovná na 63 letech, ovšem u žen zákon předpokládá zachování dřívějších odchodů v závislosti na počtu vychovaných dětí.

Ústavní soud již v jiných případech uznal, že muži byli diskriminování. Loni v létě zrušil části dvou zákonů o důchodovém pojištění a sociálním zabezpečení. Ženám se totiž doba rodičovské dovolené či péče o zdravotně postižené dítě započítala téměř automaticky do nároku na penzi, ale muži si museli o zahrnutí doby péče ve stanovené lhůtě zvlášť požádat. Mnozí o tom nevěděli a lhůtu promeškali.

Bohumír Mazáč, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme