ÚS: Lidé nemohou být paušálně zbaveni práva volit

Lidé bez způsobilosti k právním úkonům nesmí být paušálně zbavení volebního práva. Takový verdikt před chvílí vynesl Ústavní soud v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Soudci dali zapravdu Lize lidských práv, která si stěžovala na sporné ustanovení v zákoně o volbách a žádala, aby jej Ústavní soud zrušil. Podle Ligy je chybou, když lidé zbavení způsobilosti automaticky přicházejí o právo volit.

„Argumentovali jsme zejména novou úmluvou o právech osob se zdravotním postižením. Tato úmluva ve svém článku 29 explicitně zakotvuje právo všech lidí s postižením právo volit,“ vysvětlil právník ligy Maroš Matiaško.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maroš Matiaško, právník z Ligy lidských práv diskutoval o problému i v e Světě o jedné Rádia Česko

Právníci ligy se přitom odvolávali na to, že Česko vloni ratifikovalo novou úmluvu o právech osob se zdravotním postižením.

Právě ta zakotvuje právo všech lidí s postiženým volit - státy by dokonce měly nabídnout těmto lidem pomoc.

Chyba justiční praxe

Ústavní soud řešil konkrétní případ muže, který se v roce 2008 nemohl právě kvůli zbavení způsobilosti k právním úkonům zúčastnit senátních voleb. Muž žádal zrušení příslušného zákona, v tom mu ale Ústavní soud nevyhověl - vysvětlil soudce zpravodaj Miloslav Výborný:

„Je dobře, že zákon stanoví jisté omezení volebního práva, ale zásadní chybou je, že obecná justiční praxe vůbec nebere v úvahu, že existují také ústavní práva, která by měla být při zbavování způsobilosti k právním úkonům respektována, což se houfně neděje.“

Maroš Matiaško, právník z Ligy lidských práv ve Světě o jedné nález soudu označil za částečný úspěch. „ Je problematické, že Ústavní soud nezrušil sporná ustanovení volebního zákona, proto se jedná o částečný úspěch.“

„Každý soud, který bude zkoumat způsobilost k právním úkonům, bude muset posuzovat i schopnost volit. Pokud dojde k závěru, že člověk je schopen projevit politické preference, nemůže být zbaven právní způsobilosti,“ zdůraznil Matiaško.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme