ÚS: Nezletilý chlapec strávil půl roku na psychiatrii neprávem

Ústavní soud zrušil verdikt olomoucké pobočky krajského soudu v Ostravě, kterým byl na návrh otce desetiletý Alan umístěn do psychiatrické léčebny. Důvodem byly hádky rodičů o svěření chlapce do péče. Otec se domníval, že pobyt v léčebně omezí vliv matky na nezletilého. S otcem se dítě vídalo nepravidelně na občasných procházkách. Pak se ale se svým otcem nechtělo stýkat vůbec.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud projednává stížnost na rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů při loňských komunálních volbách

Ústavní soud projednává stížnost na rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů při loňských komunálních volbách | Foto: Filip Jandourek

Ústavní soud tak vyhověl stížnosti matky, která umístění syna v psychiatrické léčebně považuje mimo jiné za porušení Úmluvy o právech dítěte.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných důsledcích nesprávné hospitalizace na psychiatrii mluvila na Rádiu Česko Milada Radosová, dětská psychiatrička, která se zabývá rodinnou psychoterapií

Ústavní soud tak zrušil verdikt olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě, která o umístění dítěte v léčebně rozhodla na návrh otce. Ten tak chtěl omezit vliv matky na syna.

Podle ústavních soudců ale soud tímto rozhodnutím porušil práva matky i dítěte a také právo ženy na spravedlivý proces. Léčebna nebyla pro dítě vhodným zařízením, a navíc i kdyby krajský soud sledoval legitimní cíl, postup tomu nebyl přiměřený, uvedli ústavní soudci.

Dítě nakonec na psychiatrii strávilo šest měsíců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka Nadace naše dítě Zuzana Baudyšová a primář ochranného léčení Psychiatrické léčebny Bohnice Jiří Švarc mluví o verdiktu Ústavního soudu v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Krajský soud v Ostravě teď musí změnit svůj verdikt, řekl ústavní soudce Vladimír Kůrka:

„Ústavní soud dospěl k závěru, že nelze bez dalšího, šmahem, formovat dítě cestou jeho umístění do psychiatrické léčebny. Předběžné opatření bylo nařízeno prakticky na nekonečno. Dokud nebude naplněn ten účel. Dokud dítě nezmění své chování. A to je další defekt, posuzováno z hlediska přiměřenosti takového opatření."

Podle soudce Vladimíra Kůrky z tohoto případu ale plyne i obecné poučení:

„Z našeho nálezu lze celkem spolehlivě vyvozovat, že při nařizování takových opatření ve vztahu k dětem, které znamenají jejich vytržení ze standardního rodinného prostředí, byť by to bylo prostředí nesené jen jedním rodičem, že jest třeba postupovat obezřetně, opatrně, volit co nejmírnější prostředky.“

Případ se táhne od roku 2007, kdy Okresní soud v Šumperku svěřil Alana do péče matky.

Zážitek na celý život

„Rozhodnutí Ústavního soudu jsem uvítala, protože si myslím, že do léčebného zařízení by měly být umísťovány děti, které jsou duševně nemocné. Může se stát, že v důsledku rozvodu rodičů dítě onemocní depresí nebo poruchami chování, ale ne preventivně, aby se napravovaly vztahy,ů říká Milada Radosová, dětská psychiatrička, která se zabývá rodinnou psychoterapií.

Ta se s podobným případem podle svých slov zatím nesetkala: „Jsem z Havlíčkova Brodu a se soudy mám jiné, podstatně lepší zkušenosti. Když se rodiče nemůžou dohodnout, je součástí soudního usnesení povinnost obou rodičů navštěvovat s dítětem psychoterapeuta.“

„Dítě by se mělo hospitalizovat v případě, že je ohrožena jeho bezpečnost. Je třeba si uvědomit, že v léčebnách jsou děti, které jsou duševně nemocné. To samozřejmě může vést k negativní stigmatizaci dítěte. A každé dítě mívá při rozvodu pocity viny, že ho zavinilo samo. A když si zafixuje, že je nemocné, může si to nést celý život,“ dodává psychiatrička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dětský psychiatr Václav Mertin mluví o umístění dětí v psychiatrických ústavech ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Podle mě indikací k tomu, aby dítě bylo umístěno mimo domov, by mělo být vyčerpání všech ostatních prostředků, pokud jeden rodič programuje dítě proti druhému rodiči. Těch prostředků mohla předcházet ještě celá řada,“ řekla primář ochranného léčení Psychiatrického oddělení v Praze-Bohnicích Jiří Švarc.

Jako příklad uvedl, že sociální pracovnice mohla dítě předat otci.

„Nesouhlasím s tím, že dítě, které se stalo předmětem sporu svých rodičů, skončilo v psychiatrické léčebně za žádných okolností,“ uvedla ředitelka Nadace naše dítě Zuzana Baudyšová.

S tímto názorem se ztotožňuje také dětský psycholog Václav Mertin.

„V okolních zemích to není běžné. Myslím si, že obecně v současné době si psychiatři hledí toho, aby drželi určitý etický pohled vždycky na celou problematiku,“ uvedl.

Zuzana Kopuletá, Martina Mašková, Martin Křížek, Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme