ÚS odmítl stížnost mladíků odsouzených za propagaci Národního odporu

Tresty pro šest pravicových extrémistů odsouzených za propagaci ultrapravicového hnutí Národní odpor definitivně platí. Ústavní soud zamítl stížnost mladíků, kteří označovali rozsudek za zpolitizovaný s tím, že některé jeho části připomínají totalitní soudnictví. Podle ústavního soudu je ale zřejmé, že se dopustili propagace nacismu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud zamítl stížnost šesti údajných pravicových extremistů

Ústavní soud zamítl stížnost šesti údajných pravicových extremistů | Zdroj: ČTK

Podle soudce ústavního soudu Miloslava Výborného lze demokracii bránit i za cenu omezení některých garantovaných práv pro ty, kteří ji ohrožují:

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle soudce ÚS Miloslava Výborného lze demokracii bránit i za cenu omezení některých práv pro ty, kteří ji ohrožují

„Svoboda projevu je nepochybně posvátná hodnota demokracie, ale všechna práva a všechny svobody mají své meze a tam, kde jsou projevy nenávistné, tam, kde projevy hlásají zášť, tam, kde projevy ve své podstatě brojí proti základům demokracie, lidskosti, tam je stát nejen oprávněn, ale i povinen zasáhnout a kdyby to neučinil, mohlo by to mít nebývalé, v historii známé důsledky, které jsou strašlivé.“

Národní odpor je podle ústavních soudců neonacistickou organizací. A když odsouzení nesli transparenty, které hnutí propagují, jasně se tím přihlásili k jeho myšlenkám a zaslouží tedy trest.

Právnička Klára Kalibová ze společnosti In Iustitia považuje rozhodnutí Ústavního soudu za významné. „Ústavní soud potvrdil, že je možné a že je hlavně nutné v demokratickém státě se proti neonacistickým demonstracím bránit,“ uvedla ve Světě o druhé na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé na Rádiu Česko byla právnička ze společnosti In Iustitia Klára Kalibová

Rozhodnutí Ústavního soudu bude mít podle Kalibové dopad i na další podobné případy. Českou krajně pravicovou scénu už ale podle ní ovlivnilo samotné trestní řízení.

„Celé procesy ovlivňovaly vývoj na krajně pravicové scéně ještě před dnešním rozhodnutím. Protože právě v obavě z toho, že by lidé, kteří podporují Národní odpor, mohli být podobným způsobem stíháni, hnutí Národní odpor zmizelo z veřejného prostoru,“ podotkla Kalibová.

Hlavnímu pořadateli demonstrace Tomáši Pliskovi uložily brněnské soudy 2 roky vězení. Další dva účastníci dostali 20 a 15 měsíců vězení. Ostatní tři soud potrestal podmínkou.

Mladíci, kteří měli propagovat na shromáždění 1. května 2007 v Brně hnutí Národní odpor a jeho symboliku, si stěžovali na to, že byl původní rozsudek zpolitizovaný a některé jeho části připomínají totalitní soudnictví.

Zuzana Kopuletá, Simona Bartošová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme