ÚS odmítl stížnost muslimských obcí kvůli razii v modlitebnách, označil ji za předčasnou

Ústavní soud odmítl stížnost Ústředí muslimských obcí, která se týkala dubnového policejního zásahu v prostorách muslimských modliteben v Praze. ÚS stížnost odmítl z procesních důvodů jako nepřípustnou, protože nebyly vyčerpány všechny procesní prostředky, které stěžovateli zákon k ochraně jeho práva poskytuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto.

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Podle ústavního soudce zpravodaje Vojtěcha Šimíčka se Ústředí muslimských obcí mělo se stížností obrátit na dozorujícího státního zástupce a poté případně na nadřízené státní zastupitelství.

„Ti musí vydat rozhodnutí v těchto případech, a teprve po vyčerpání těchto prostředků k ochraně svých práv bude možné podat stížnost k Ústavnímu soudu, kde bude primárně napadat rozhodnutí státních zástupců,“ vysvětluje.

Muslimové označili policejní zásah v modlitebnách za nepřiměřený a účelový. Podali proti němu stížnost také na policii, ta ji ale zamítla s tím, že nepochybila.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu 25. dubna zasahovali v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se scházejí muslimové.

Razii provedli kvůli podezření, že se tam šířila kniha, která údajně propaguje rasistické myšlenky, antisemitismus a xenofobii.

Policisté pak obvinili pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Podle muslimských obcí ale kniha neospravedlňuje zásah v modlitebnách.

Jakub Šídlo, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme