ÚS projedná podle Rychetského stížnosti na prezidentskou amnestii co nejrychleji

Ústavní soud podle svého šéfa Pavla Rychetského projedná stížnosti na novoroční amnestii prezidenta Václava Klause co nejrychleji. Pardon hlavy státu u něj napadli senátoři i trestní senát soudce Městského soudu v Praze Kamila Kydalky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský čte odůvodnění zamítnutí stížnosti Tomia Okamury | Zdroj: ČTK

Ten tvrdí, že amnestie odporuje Ústavě, protože o ni předem nejednala vláda. Kdy konkrétně by se ústavní soudci ke stížnostem mohli dostat, Rychetský odhadnout ale nechtěl:

„Projednávat to budeme co nejrychleji. Ale v tuto chvíli se nedá vůbec odhadnout, jak velký čas si to vyžádá,“ řekl Rychetský.

Amnestii v České republice uděluje prezident republiky dle čl. 63 písm. k) Ústavy. Vyžaduje se kontrasignace a odpovědnost nese vláda.

Stávající prezident Václav Klaus vyhlásil 1. ledna amnestii k 20. výročí vzniku samostatné České republiky. Věznice opustilo okolo 6000 vězňů. Amnestie ale také zastavila trestní řízení trvající déle než osm let s trestní sazbou do deseti let. Zastaveno tak bylo několik závažných podezření z korupce či hospodářské trestné kriminality.

Amnestii kritizuje veřejnost i odborníci. Hlava státu ji však hájí a domnívá se, že čas prokáže její opodstatněnost.

Milan Kopp, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme