ÚS rozhodne, jestli se musí uchovávat data z mobilních telefonů
Mobilní operátoři musí ze zákona půl roku uchovávat citlivá data o majitelích telefonů. Jsou to údaje nejen o volání, ale také o navštívených stránkách, stažených datech a dokonce i o místě a času využití internetu v mobilu. Ústavní soudci dnes na základě stížnosti několika poslanců posoudí, jestli je tento zákon v pořádku.
Problém mají hlavně majitelé takzvaných chytrých telefonů. Ty jsou vybavené GPS a k internetu jsou připojené prakticky nonstop. Podle údajů od operátorů se tak dá vystopovat, kde přesně se dotyčný pohyboval, s kým mluvil nebo mailoval.
Jak ale v Ranním interview Radiožurnálu upozornil nezávislý konzultant a publicista Jiří Peterka, stejný problém se týká i majitelů starších mobilů.
„Ten rozdíl v tom není zase až tak velký. Protože když ten operátor monitoruje třeba komu jste volali nebo kdo volal vám, tam je to zcela nezávislé na tom, jestli telefon je chytrý nebo ne. Zjišťování polohy, to také operátor dělá podle své sítě, čili tam to také nehraje roli.“
„Ten jediný rozdíl je v tom, že chytrý mobil je schopen připojit se k internetu, a operátor musí sledovat, kdy jste se připojili, na jak dlouho a kolik jste toho přenesli. Kdežto ten klasický mobil tohle neumí, takže operátor, když tu službu nevyužíváte, tak to nezaznamenává,“ vysvětlil Peterka.
Policie přitom nepotřebuje soudní povolení, jako je tomu v případě odposlechů. Jen loni si vyžádala data v 86 tisících případů. Stížnost, kterou podepsali převážně poslanci ODS, vypracovala nevládní organizace Iuridicum Remedium podle německého vzoru.
Před rokem tamější ústavní soudci pozastavili analogickou právní úpravu a nařídili okamžitou likvidaci všech osobních údajů, uchovávaných na jejím základě. Podobný nález předtím vynesl také rumunský Ústavní soud.