ÚS rozhodne o návrhu ČSSD na zrušení změn stavebního spoření

Ústavní soud rozhodne o návrhu ČSSD na zrušení změn ve stavebním spoření. Ty jako jedno z úsporných opatření prosadila vláda Petra Nečase. Sociální demokraté u Ústavního soudu napadli zpětnou účinnost zákona a způsob přijetí normy. Sněmovna totiž novelu odsouhlasila ve stavu legislativní nouze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud projednává stížnost na rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů při loňských komunálních volbách | Foto: Filip Jandourek

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že tím byla porušena práva opozice, stejně jako při projednávaní úspor v sociální oblasti, o kterých soud rozhodl už dřív. „Očekávám, že by Ústavní soud mohl vyhovět naší stížnosti, která se týká procedury, pokud bude postupovat obdobně jako u sociálního balíčku a bude velmi zajímavé poslechnout si stanovisko Ústavního soudu k té druhé části naší stížnosti, která se týká zpětného zdanění příspěvku na stavební spoření,“ řekl Radiožurnálu před jednáním soudu Sobotka.

Vláda tak podle sociální demokracie nemá právo zpětně zdanit podporu stavebního spoření ještě za rok 2010. Vláda totiž stanovila zvláštní padesátiprocentní daň z poskytnuté zálohy státní podpory za minulý rok.

Novela navíc snížila státní podporu stavebního spoření z dosavadních 15 procent na deset procent z uspořené částky. Změny se podle stížnosti týkají čtyř milionů lidí.

Ministr financí Miroslav Kalousek se nechtěl před výrokem Ústavního soudu k tématu vyjadřovat. „Nebudu spekulovat, Ústavní soud rozhodne a my se zařídíme tak, aby to neznamenalo žádný tlak na veřejné rozpočty,“ řekl.

Jaroslav Skalický, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme