ÚS: Stavbu jezů nelze zákonem označit za veřejný zájem

Ústavní soud dnes zkomplikoval kontroverzní výstavbu jezů na Labi. Na návrh skupiny senátorů zrušil část zákona o vnitrozemské lodní dopravě, která přípravu stavby těchto jezů zjednodušovala, protože ji označila za veřejný zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Napadená část zákona hovoří o tom, že rozvoj a modernizace vodní cesty po řece Labi od Pardubic po hranici s Německem a řeky Vltavy od Třebenic po soutok s Labem je ve veřejném zájmu.

To umožňuje bez ohledu na platná omezení vystavět labské jezy v Prostředním Žlebu, Malém Březně a v Přelouči. Podle ústavních soudců ale na takovou úpravu zákona neměli zákonodárci právo.

Rozhodovat, co je či není ve veřejném zájmu, přísluší pouze správním orgánům. Rozhodnutí totiž musí být zpětně přezkoumatelné soudem. Pokud by bylo ukotveno v zákonu, soud by nemohl o otázce vůbec rozhodovat. Je totiž zákonem vázán, upozornil Ústavní soud.

Senátoři se podáním návrhu k Ústavnímu soudu postavili na stranu ekologů a upozornili na to, že ustanovení v zákoně je v rozporu s Úmluvou o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť.

Za ekology a senátory se postavil ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL), jenž upozornil na ochranu území v rámci národního parku Labské pískovce a budoucí rezervace sítě Natura 2000. Zákona se naopak ve svém vyjádření Ústavnímu soudu zastal ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU- ČSL).

Jezy měly zlepšit plavební podmínky na dolním Labi tak, aby řeka byla celoročně splavná pro lodě s ponorem 140 centimetrů. Stavbu jezu podporují také podnikatelé v Ústeckém kraji. Uvažují i o založení sdružení pro zastánce. Pro stavbu se v minulosti vyslovili místní politici a úřady práce.

Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme