ÚS: Volby v Praze byly regulérní. Podle odborníků však malé strany znevýhodněné byly

Pražský primátor Bohuslav Svoboda může mít klidné spaní. Poslední pochybnost nad průběhem voleb do pražského zastupitelstva se rozplynula včera v jednací síni Ústavního soudu. Ten totiž zamítl stížnost menších stran proti rozdělení města do sedmi volebních obvodů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto.

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Pražský primátor Bohuslav Svoboda může mít klidné spaní. Poslední pochybnost nad průběhem voleb do pražského zastupitelstva se rozplynula včera v jednací síni Ústavního soudu. Ten totiž zamítl stížnost menších stran proti rozdělení města do sedmi volebních obvodů.

Podle stěžovatelů tak nebyla zaručena rovnost hlasů. Soud připustil, že rozdělení na více volebních obvodů mělo vliv na zisk mandátů, ale neprokázalo se, že by větší strany jednaly účelově.

Soudce zpravodaj Jiří Nikodým připomněl, že volby v roce 2010 nevybočily z dosavadních pražských zvyklostí.

Praha doposud nenalezla ideální model voleb, proto nelze srovnávat průběh těch loňských s ostatními. Podle analýz nicméně napadené volby nevybočují z volební praxe města,“ uvedl Nikodým pro Rádio Česko.

Předseda zelených Ondřej Liška poté vyzval vládní strany, aby změnily zákon.

„Změna soudní cestou není prakticky možná. Existuje ale cesta legislativní a do budoucna je možné bránit prapodivnému jednání tím, že se příslušné zákony omezí,“ řekl Liška Rádiu Česko.

Systém krajských voleb jako řešení

Sociální demokracie by podle Karla Březiny v Praze nejraději viděla stejný systém, jako v krajích.

„Rádi bychom na Prahu aplikovali systém krajských voleb, kde by se volilo podle kandidátek jednotlivých stran. Zákonem by měl být jasně definován počet zastupitelů. Z toho vyplývá, že se volí v jednom volebním obvodě,“ zmínil Březina.
.
ODS tuto variantu zatím nepodpořila. Primátor Bohuslav Svoboda nicméně zdůraznil, že systém, jakým se v Praze volí by se měl pevně stanovit a zůstat neměnný. Koaliční Věci veřejné budou teď při přípravě volebního kodexu trvat na tom, aby Praha byla jen jedním volebním obvodem, řekla po verdiktu Ústavního soudu místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peak. Kodex připravuje ministerstvo vnitra.

Podle politologa Jana Outlého z Metropolitní univerzity ale k poškození malých stran z hlediska mandátů došlo.

„V mé studii určené Ústavnímu soudu jsem došel právě k tomuto závěru. Problém spočívá v tom, že ÚS se rozhodl, že velikost obvodu se určuje počtem obyvatel a nikoli tedy počtem voličů. To se ale od běžných postupů liší,“ řekl Outlý Rádiu Česko a dodal:

„Například ve volebních obvodech II a IV došlo k markantnímu rozdílu při přepočtu na mandáty. Rozdíly činily až jedno procento.“

Outlý spatřuje napříště řešení v aplikaci modelu krajských voleb. Podobně, jak navrhuje ČSSD.

„Bylo by dobré zákon upravit ve zmíněném duchu. Stanovit například nedělitelnost volebního obvodu, respektive Prahy jako kraje,“ uzavřel Outlý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústavní soud potvrdil výsledky pražských komunálních voleb. Téma pro politologa Jana Outlého z Metropolitní univerzity.

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme