ÚS zrušil pokutu, kterou dostala matka za nerespektování střídavé péče

Ústavní soud dnes zrušil devítitisícovou pokutu pro ženu, která nepředávala otci syna do střídavé péče ve stanovených termínech. Žena se hájila tím, že to bylo synovo rozhodnutí a že jeho kontaktům s otcem nijak nebránila. Podle ústavních soudců je vyloučeno, aby některý z rodičů nutil dítě k plnění povinnosti všemi prostředky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v Brně | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Obvodní soud pro Prahu 9 věděl, že syn se samostatně rozhodl nejít k otci. Přesto rozhodl o pokutě, kterou pak potvrdil také pražský městský soud.

Podle soudkyně-zpravodajky Milady Tomkové je však uložení pokuty matce v takovém případě nesmyslné.

„Soudy vždy musejí přihlédnout k tomu, jaká byla vůle dítěte, pokud bylo dítě již ve věku, kdy může tuto vůli relevantním způsobem přiměřeným svému věku vyjádřit. V posuzované věci šlo o dítě, kterému bylo více než 12 let, které tedy bylo již rozumově vyspělé natolik, aby mohlo řádně své názory vyjádřit. Podle našeho názoru soud dostatečně nepřihlédl k tomu, jak tyto názory byly v řízení vyjádřeny,“ řekla soudkyně.

Obvodní soud teď musí rozhodnout znovu v intencích nálezu Ústavního soudu, případně může doplnit důkazy.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme