USA zpřísňují opatření proti ebole, zákaz letů ze západní Afriky zatím nechystají

Spojené státy se snaží uklidňovat paniku z možného šíření viru ebola. Prezident Barack Obama se dnes setká s novým vládním zmocněncem, který koordinuje veškerá opatření. Úřady mezitím oznámily, že na letišti ve Washingtonu zachytily čtyři případy s podezřením na onemocnění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V posledních čtyřech týdnech rostl počet infikovaných ebolou doslova raketovým tempem

V posledních čtyřech týdnech rostl počet infikovaných ebolou doslova raketovým tempem | Foto: Abbas Dulleh | Zdroj: ČTK

Okolo případů však panují nejasnosti. Úřady včera oznámily, že čtyři lidé byli z letiště u Washingtonu převezeni do nemocnice s podezřením na možné onemocnění ebolou, ale nemocnice nepotvrdila, že by kohokoli přijala.

Podle amerických médií šlo o dva lidi o víkendu a další dva poté – mělo jít o 13letého chlapce a jeho matku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalších amerických opatřeních proti ebole informuje zahraniční zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Americké úřady mezitím zároveň ve snaze kontrolovat více lety ze západní Afriky omezují počet letišť, kde takové lety mohou přistávat. Nově by cestující ze Sierry Leone, Guiney a Libérie měli přistávat pouze na pěti hlavních amerických letištích, kde všude fungují kontroly cestujících.

Úřady také v uplynulých dnech znovu zpřísnily opatření. Týkají se hlavně zdravotnického personálu a jde o reakci na onemocnění dvou zdravotních sester v Texasu, které pečovaly o liberijského pacienta, jenž zemřel.

Zdravotnické týmy v nemocnicích, které se starají nebo by mohly starat o pacienty postižené ebolou, budou nově procházet speciálním zdravotnickým školením a zdravotnický personál bude muset prokazovat způsobilost v zacházení s ochrannými pomůckami a oděvy. Na jejich správné používání budou dohlížet nadřízení.

Ochranné oděvy také na rozdíl od předchozích pravidel nově nesmějí odhalovat opravdu vůbec nic, ani vlasy či kousek pokožky, což předtím neplatilo.

Názory na zákaz letů ze západní Afriky se různí

Intenzivně se také stále mluví o možnosti zákazu cestování z postižených afrických zemí. Mezi politiky má takové opatření podporu, nicméně úřady a hlavně experti z centra pro kontrolu nemocí, které hlavní kroky až doteď koordinovaly, takovému opatření oponují.

Říkají, že by to omezilo možnost postavit se ebole přímo v západní Africe, kam by nemohl proudit zdravotnický personál – ani zpět. Prezident Barack Obama se zatím kloní k tomuto řešení a podle všeho se zákaz cestování nechystá.

Nervozitu a až paniku minulý týden rozpoutalo onemocnění zdravotních sester, které v Texasu pečovaly o liberijského pacienta, jenž ebole podlehl. Včera přišly informace o jedné ze sestřiček, která se léčí na speciálním protiinfekčním pracovišti. Její stav se zlepšil.

Zlepšil se i stav novináře, který byl převezen z Libérie do Nebrasky, v dohledné době bude prý dokonce propuštěn z nemocnice. Paniku trochu zmírnilo i oznámení úřadů, že v Texasu propustily víc než 40 lidí z izolace. Vesměs šlo o osoby, které přišly do kontaktu právě se zmíněným liberijským občanem.

Ebola ve světě | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme