Usnesení sněmovny k ČT zatím krizi nevyřešilo

Na usnesení Poslanecké sněmovny k České televizi jsou velmi rozdílné názory. Členka Rady České televize Jana Dědečková považuje rozhodnutí poslanců týkající se veřejnoprávní televize za politický nátlak. Poslanecká sněmovna nepřímo vyzvala Jiřího Hodače k odchodu z funkce generálního ředitele České televize s tím, že pokud to sám neudělá, měla by takové opatření učinit právě televizní Rada.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci dále rozhodli o tom, že by televizní Rada měla neprodleně iniciovat forenzní audit televize od roku 1992 do současnosti. Zákonodárci také konstatovali, že veřejnoprávní televize neplní své poslání tak, jak jí ukládá zákon. Předseda této mediální rady Miroslav Mareš, který se jednání ve sněmovně zúčastnil, stále trvá na tom, že Hodač byl do své funkce zvolen legálně. Na otázku Českého rozhlasu, jak bude Rada po usnesení sněmovny postupovat dále, odpověděl.

Proti usnesení sněmovny hlasovali kromě Jiřího Payna všichni poslanci ODS. Rozhodnutí sněmovny nepodpořili ani komunisté. Nejspokojenější s přijatým usnesením k situaci v České televizi jsou sociální demokraté. Českému rozhlasu to potvrdil předseda jejich klubu Zdeněk Škromach.

Lékaři motolské nemocnice zakázali generálnímu řediteli České televize Jiřímu Hodači návštěvy kromě rodinných. Ředitelka jeho zpravodajství Jana Bobošíková proto nepředpokládá, že by dnes vydal stanovisko k nočnímu usnesení Poslanecké sněmovny. „Lékaři panu Hodačovi nedoporučili žádné vzruchy, mobilní telefon a návštěvy kromě rodinných,“ potvrdila mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

Spolupracovníci Jany Bobošíkové pracují i na přípravě relací a současná ředitelka zpravodajství dosud o ukončení vysílání vlastních pořadů neuvažuje. K jejich výrobě se používá i zařízení TV Nova. Její šéf Vladimír Železný dnes ve svém pořadu „Volejte řediteli“ oponoval nařčení, že by jeho televize měla zájem na likvidaci nebo privatizaci ČT. „Nechceme ani zlikvidovat Českou televizi a už vůbec ji nechceme zprivatizovat… Myslíme si, že tady veřejnoprávní televize stále ještě má nějakou funkci,“ řekl Železný.

Za pozitivní signál směrem k občanům a první krok k řešení krize v České televize pokládá usnesení Poslanecké sněmovny iniciativa Česká televize - věc veřejná. V prohlášení publicista Jan Kraus, dramaturgyně Alena Müllerová a herec Břetislav Rychlík uvedli, že iniciativa usnesení vítá, bude ale „s ostražitostí čekat na další kroky, zejména pak Rady ČT“.

Prezident Václav Havel ocenil usnesení sněmovny. Jak tlumočil jeho mluvčí Ladislav Špaček, prezident je rád, že se problém České televize pod vlivem občanů přenesl do obou komor parlamentu a zvítězil zdravý rozum. Špaček zároveň potvrdil, že prezident trvá na omluvě premiéra Miloše Zemana za slova, kterými v rozpravě sněmovny obvinil Havla z nabádání k porušování zákonů, a nepřímo ho vyzval k odchodu z politiky. „To, co včera řekl premiér platí. Nevidím žádný důvod k omluvě,“ reagoval mluvčí vlády Libor Rouček s tím, že zákony musí dodržovat všichni občané, včetně prezidenta.

Noví řídící pracovníci České televize přivítali konstatování Poslanecké sněmovny, že televizní ředitel Jiří Hodač byl do své funkce jmenován v souladu se zákonem. Management je také přesvědčený, že usnesení budou zaměstnanci ČT respektovat a uznají autoritu „Hodače i jím jmenovaného vedení“. S prohlášením novináře seznámila vedoucí právního oddělení Věra Valterová, kterou hospitalizovaný Hodač pověřil řízením ČT. Současně uvedla, že dokud se Hodač znovu neujme řízení televize, management nebude uvažovat o odstoupení.

Dnešní hlavní zpravodajskou relaci Události vysílal tým Jany Bobošíkové dvakrát za sebou, aby na obrazovkách nemusel být dlouhé minuty pouze titulek, než skončí zprávy vzbouřených zaměstnanců. Dosud se totiž nedaří připravit standardně dlouhé Události. I dnes protestovali proti Hodačovu vedení ČT lidé v Brně, Ostravě a na Kavčích horách v Praze.

Usnesení sněmovny týkající se situace v České televizi je podle ministra kultury Pavla Dostála televizí Jany Bobošíkové úmyslně interpretováno v zásadním rozporu se skutečností. Jak ministr řekl Českému rozhlasu, vysílání nového vedení ČT téměř normalizačním způsobem manipuluje s fakty, neboť jak vláda, tak sněmovna trvají na tom, že odstoupení ředitele televize Jiřího Hodače z funkce je nezbytnou podmínkou k řešení krize ve společnosti.

Kritiku Dostála Bobošíková odmítla. Českému rozhlasu řekla, že Česká televize funkci splnila téměř patnáctihodinovým přímým přenosem z Poslanecké sněmovny a navíc ministrovi doporučila, aby se svou stížností obrátil tam, kam podle zákona má, tedy na Radu České televize.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milada Richterová, Marta Levorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme