Úspěšná referenda v Plzni a v Praze 7 mohou ukázat cestu občanům i v dalších městech

Pořádně za vyučenou dali úředníkům aktivisté v Plzni a v Praze. Přinutili je uspořádat referendum, které radnice dlouhodobě odmítaly a doslova bojkotovaly. Na těchto dvou případech se ukazuje, že občané České republiky mají šanci svá práva hájit. Musí být ale velmi umanutí a důslední, protože je zřejmé, že politiky donutí dodržovat zákony často jedině soudy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum

Referendum | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Když politici z plzeňského magistrátu pustili do památkové zóny bagry a buldozery, jistě netušili, že si naběhli na vidle. Sami si stvořili soupeře, který je po několika kolech porazil KO. Tím mužem je zelený aktivista Martin Marek, který ještě předtím stačil rozložit Právnickou fakultu v Plzni. Teď si dělá další zářez.

„Je to obrovský úspěch pro Plzeň a i pro Českou republiku je to první platné referendum v tak velkém městě,“ říká Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úspěch referenda v Plzni a v Praze 7 zaujal reportéra Lubomíra Smatanu

Podstatou sporu je stavba dalšího obchodního domu v centru, kterou mnoho lidí od začátku odmítalo. Nikdo z radnice se s nimi ale nebavil, a politici dokonce ani nevzali na vědomí petici, která žádala referendum. Zakročil až nejvyšší správní soud.

Náměstek plzeňského primátora Martin Zrzavecký z ČSSD si mnoho pochybností nepřipouští ani dnes.

„Už několikrát jsme upozorňovali, že může nastat situace, kdy investor se bude bránit třeba i soudní cestou a na to se město každopádně musí připravit.“

Ztracené investice se Plzni zřejmě prodraží a odhadované ztráty investora kolem 300 milionů korun zaplatí daňoví poplatníci. Politiky to nebude z vlastní kapsy stát ani korunu. Jejich odpovědnost je ryze politická a maximálně je příště lidé nezvolí. Možná si ale dají příště pozor, myslí si vůdce odporu Martin Marek.

„Pakliže se zastupitelé budou chtít chovat jako v Bělorusku, tak mohou, ale pak už budou porušovat demokratická pravidla v České republice.“

Referendum v tak velkém městě, jako je Plzeň nebo i na Praze 7, je věc zcela nová a úspěch nepochybně probudí odpor občanů i v jiných městech. Manuál z Plzně nebo Prahy jistě dostanou zadarmo a návdavkem ještě spoustu zkušeností.

Radnice Prahy 7 | Foto: Praha.eu

Ale je to kus života, říká Lukáš Petrusek, který také přinutil politiky v Praze 7, že nesmějí utratit za výstavbu nové radnice víc než půl miliardy korun.

„To je jediná možnost, to referendum, jak ovlivnit chod radnice. Hlavně aby si lidi uvědomili, že to takhle nejde, že musí být spravedlivé financování.“

Víkendové oslavy se protáhly do rána a aktivisté se probouzeli s vítěznými kruhy pod očima. Teď si ještě musejí pohlídat výsledek referenda v praxi. Jsou ale na koni a úspěch je nepochybně povzbudí k dalším akcím.

Radnice v Česku se mají na co těšit a poděkovat mohou jak pražským, tak plzeňským politikům, kteří dokázali dlouhodobým ignorováním práva vytvořit nový způsob občanského odporu.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme