Úspěšné Češky ze zahraničí si odnesly ocenění ze Senátu

Pět žen ocenil Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů za vynikající výsledky, kterých tyto ženy - původem Češky - dosáhly v zahraničí ve svých oborech. Ocenění Významná česká žena ve světě za rok 2009 převzala pětice žen z rukou předsedy Senátu Přemysla Sobotky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Držitelky ceny Významná česká žena ve světě za rok 2009. Zleva: Hana Sládková Koželuhová, Eva Hahnová, Jarmila Jančaříková, hraběnka Mathilda Nostitzová a Hana Gerzanicová-Honsová | Foto: ČTK

Ocenění si odnesla chemička v oboru krystalografie Jarmila Jančaříková. Vědecká pracovnice, která žije v USA, přispěla k vývoji účinných léků proti AIDS a rakovině. Cenu dostala také německá historička Eva Hahn a básnířka a šiřitelka české kultury v Austrálii Hana Gerzanic-Honsová. Mezi oceněnými je ještě bývalá tenistka a současná podporovatelka české kultury Hana Sládková - Koželuhová.

"JOdešla jsem roce 1950 - ilegálně, jak se říkalo, 'přes kopečky'. Když jsem odcházela, tak jsem nemyslela, že mi to bude trvat čtyřicet let, než se budu moct vrátit. Nejtěžší bylo asi naučit se řeč - angličtinu. A za druhé: Jako každý, kdo jde do ciziny, musí pracovat na 150 procent, protože na 100 procent to zvládnou místní," zavzpomínala Koželuhová, která pobývá ve Švýcarsku.

Cenu dostala také hraběnka Mathilda Nostitzová z Itálie, která pomáhá českým zrakově postiženým: "Společnost Tyfloservis má třináct místností v republice, kde se nevidomý může naučit žít sám. Nejenom bílá hůl a Braillovo písmo, ale i vařit, uklízet si svoje šaty, ovládat počítač, to je důležité. Na to samozřejmě potřebujeme učitele, kteří to umějí učit. A to stojí peníze."

Přečtěte si také:
Významné české ženy ve světě budou oceněny
Pocta Áji Vrzáňové v New Yorku
Ája Vrzáňová se olympijské medaile nikdy nedočkala
Rozhovor s historičkou Evou Hahnovou

Lenka Jansová, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme