Úspory se dotknou i dotací na stavbu sociálních bytů
Na stavbu sociálních bytů půjde v příštím roce méně peněz. A to i přes to, že lednem skončí regulace nájmů ve zhruba čtyřech stech tisících bytech. Dotace na z rozpočtu ministerstva pro místní rozvoj na tak zvané sociální bydlení sice příští rok stoupnou o třicet milionů na dvě stě miliónů, státní fond rozvoje bydlení ale zatím na tyto účely neplánuje vydat ani korunu.
Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslava Kalouse ale státní pokladna bude dál podporovat jak výstavbu nemovitostí, tak bude situaci řešit doplácením na bydlení lidem s nižšími příjmy.
„Domnívám se, že stát má podporovat investiční formou vznik nájemních bytů a nebo bytů pro seniory a to tak, aby se nabídka na trhu spíše rozšiřovala. Jde také o to, aby nevznikaly uzavřené skupiny bytů a nabídka nebyla limitovaná zafixovaným množstvím,“ uvedl Kalous pro Radiožurnál.
Nový zákon?
Sdružení majitelů domů a bytů volá po novém zákoně o sociálním bydlení. Měl by jasně definovat příspěvky na bydlení pro nemajetné a naopak nepodporovat ty, kteří systém zneužívají. Na příspěvek na bydlení mají nárok domácnosti, pro které výdaje za bydlení představují víc než třetinu disponibilních příjmů.
Předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba vidí stávající úpravu za dostatečnou.
„Existuje soubor zákonů, který umožňuje jednotlivcům v nouzi příspěvek na bydlení, v hmotné nouzi atd. Příspěvky se ale každoročně mění, a to v přímé návaznosti na změny na trhu,“ řekl Taraba.
Sdružení majitelů bytů požaduje, aby příspěvky dostávali přímo majitelé bytů, kteří lidi v nouzi ubytují.
„Ošetřuje všechny lidi v nezaviněné nouzi a nutí je k tomu, aby si našli zaměstnání, které je bude schopné uživit a aby byli schopni zaplatit cenu svého bydlení,“ říká předseda Sdružení majitelů bytů Tomislav Šimeček.