Úspory zřejmě připraví o práci 5 - 8 procent státních zaměstnanců

Propouštění se zřejmě dotkne také pěti až osmi procent zaměstnanců, kteří jsou placení ze státního rozpočtu. V televizi Prima to odhadl premiér Petr Nečas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Kromě snižování stavů zaměstnanců dojde také ke snižování platů. Cílem škrtů je získat efektivnější státní správu, dodal Nečas:

„Celkově je možné jít dvěma krajními postupy. Prvním je plošné snížení platů o deset procent. Druhý představuje snížení počtu stavů o deset procent, a to ve všech resortech. Myslím, že dojdeme k mixu avizovaných opatření, který bude spíše založený na větším omezení počtu zaměstnanců. Jsem přesvědčený, že číslo se bude pohybovat někde mezi 5 – 8 procenty,“ uvedl Nečas.

Snížení platů

Zmiňované snížení platů státních zaměstnanců navrhl už v polovině srpna ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Podle jeho návrhu by se měly od příštího roku plošně snížit o deset procent, a to ve všech úrovních tarifů.

Zároveň dojde k navýšení osobního příplatku jednotlivých zaměstnanců. „Zvýšení rozsahu osobního příplatku, který by měl být zvýšen až na sto procent tarifu v běžných případech a až na dvě stě procent tarifu v mimořádných případech a zároveň plošné snížení tarifu o deset procent,“ popsal hlavní změny Drábek, jehož návrh už je v připomínkovém řízení.

Radek Pavlovič, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme