Ústav pro sexuální devianty bude ve Vidnavě na Jesenicku

Velký detenční ústav pro sexuální devianty a nebezpečné pachatele bude ve Vidnavě na Jesenicku. Rozhodlo o tom ministerstvo spravedlnosti. Zařízení by mělo fungovat už příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil | Foto: Marián Vojtek

Se vznikem zařízení, která v sobě skloubí prvky léčebny a vězení, souhlasila na počátku července vláda. Po tomto institutu volají odborníci již od 70. let.

Stavba ústavu přijde podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila na zhruba 400 miliónů korun, provoz pak bude o něco dražší než provoz obyčejné věznice.

"Platíme-li cca 800 korun denně na vězně, částka může být jedna a půl až dvojnásobná, protože je to kombinace věznice a lékařské a terapeutické složky. Samozřejmě budeme chtít mít náklady co nejnižší, na druhou stranu nemohou být tak nízké, aby byl popřen účel toho institutu," uvedl Pospíšil.

Ve Vidnavě by mělo být asi 250 míst pro odsouzené, kteří kvůli duševní poruše nemohou jít do vězení. Místní lidé se zpočátku přítomnosti nebezpečných zločinců obávali. Uspořádali kvůli tomu i referendum. Pak ale převážil zájem o nová pracovní místa.

Martin Hromádka, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme