Ústav pro studium totalit vybere ředitele pečlivěji, říká Benda

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů by se dnes měla dohodnout, kdy a jak vybrat nového ředitele. Nový šéf převezme ústav po odvolaném Jiřím Pernesovi. Ten byl v čele ústavu zhruba měsíc a půl. Části rady vadila jeho minulost. Nakonec ho ale odvolala pro údajné plagiátorství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Tomáš Adamec

Rada bude podle jejího místopředsedy Patrika Bendy nyní při výběrovém řízení zkoumat kromě profesních schopností také minulost kandidátů. „Nepochybně budeme chtít celý životopis. Nikoli jen ten odborný, ale i s přihlédnutím k členství v politických stranách nebo společenských organizacích,“ řekl Benda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda Rady Patrik Benda v Ranním interview Radiožurnálu.

Rada podle něj dá tentokrát prostor také veřejné diskuzi. „A zároveň věříme, že v ústním pohovoru se budeme dotazovat tak intenzivně, že se vyhneme podobnému problému, jako jsme měli posledně,“ podotkl Benda.

Pernesova volba vyvolala vlnu kritiky mino jiné právě proto, že Pernes za komunistického režimu chodil na Večerní universitu marxismu-leninismu a neuvedl to v životopise.

‚Nevím, kdo by to teď chtěl dělat‘

„Podmínky pro nový konkurz se stanovit musejí, to je jasné. Přímo nová osobnost se mi ale příliš nerýsuje, protože nevím, kdo by se po té kampani chtěl o toto místo ucházet,“ řekla členka Rady Petruška Šustrová.

Podle ní totiž nešlo jen o Pernese, ale do podobné palby by se dostal každý. „Protože šlo spíše o budoucí podobu ústavu, která byla pro některé radní z různých důvodů neuspokojivá,“ podotkla Šustrová.

Rada podle ní navíc už nyní čelí mnoha politickým tlakům. „Různí kandidáti obcházejí politiky a shánějí u nich podporu. To si myslím, že je zcela nemístné,“ dodala Šustrová.

Žáček už se asi hlásit nebude

Historik Jiří Pernes se ujal řízení ústavu začátkem dubna. Ve funkci vystřídal Pavla Žáčka, který stál za zřízením celé instituce. K Pernesově jmenování došlo až poté, co rada změnila jednací řád. Předsedkyně rady Naděžda Kavalírová totiž odmítla jmenování nového šéfa podepsat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petruška Šustrová, členka Rady ÚSTR, ve Světě o jedné.

Benda ale vyloučil návrat předchozího ředitele ústavu Pavla Žáčka. „Žáček už by do toho znovu nešel,“ řekl Benda.

Situace pro ústav není podle Bendy po aféře kolem Jiřího Pernese dobrá. Věří ale, že pokud budou nyní postupovat rychle, tak se to napraví. „Věřím tomu, že dnes se na něčem shodneme,“ řekl Benda s tím, že nový ředitel by mohl být vybrán zhruba do dvou, tří měsíců.

Ústav teď dočasně vede šéf oddělení zkoumání doby nesvobody Zdeněk Hazdra

Lenka Jansová, Václav Sochor, Alice Kottová, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme