Ústav pro studium totalitních režimů bude mít nového ředitele

Zhruba v polovině ledna by měla rada Ústavu pro studium totalitních režimů jednat o výběrovém řízení na nového ředitele ústavu. Ten současný, Pavel Žáček, čelí kritice za práci ústavu a postup při zveřejňování některých kauz. S tím ale avizované výběrové řízení nesouvisí, rada o něm mluvila již před rokem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Žáček

Pavel Žáček | Foto: Marián Vojtek

Aktivista Stanislav Penc na včerejší jednání radním přinesl podpisové archy petice požadující Žáčkovo odvolání. Pencovi vadí, že ústav v publikaci o vzniku Občanského fóra ukázal na výtvarníka Josku Skalníka jako na informátora StB uvnitř OF, aniž vyslechl Skalníkovu verzi příběhu.

Spor se vede také o zveřejnění databáze StB Evidence zájmových osob. Ústav pro studium totalitních režimů tuto databázi podle Pence nikdy nezveřejnil, přestože by tak ze zákona udělat měl. Zastánci současného vedení ústavu argumentují naopak tendencemi ČSSD a KSČM ke zrušení nebo paralyzování tohoto ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinářka a členka rady Ústavu pro studium totalitních režimů Petruška Šustrová mluvila na Rádiu Česko o budoucím výběrovém řízení na ředitele ústavu.

"Tento spor jde zcela mimo radu. Výběrové řízení nevyhlásíme na základě nějaké kritiky, ale proto, že se tak rada dohodla letos v lednu. Vrátíme se tak k běžné praxi ve výzkumných institucích a vypíšeme konkurz na ředitele ústavu. Pavel Žáček byl totiž v té mimořádné situaci, kdy ústav vznikal, jmenován bez výběrového řízení," říká členka rady ústavu a novinářka Petruška Šustrová.

Pavel Žáček, který v čele ústavu stojí již dva roky, dal jasně najevo, že bude-li vypsáno nové výběrové řízení, přihlásí se do něj.

"Výběrové řízení je otevřeno každému, kdo splňuje kvalifikační předpoklady. Pavel Žáček má navíc tu výhodu, že ústav již dva roky řídí a předtím řídil Archiv bezpečnostních složek. Nevidím důvod, proč by se tedy nemohl přihlásit. Je zcela běžné, že se do výběrových řízení hlásí dosavadní ředitelé," pokračuje Šustrová.

Celý spor je nešťastný

Petruška Šustrová vnímá celý spor kolem ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka jako nešťastný:

"Vypadá to, že spor obou petic se vede o to, zda má, či nemá ústav být, přičemž všichni se shodují na tom, že je ústav potřebnou institucí. Jedna petice říká, že by ho někdo jiný řídil lépe, než Žáček a dává radě rady, kterým může, při vší úctě, těžko vyhovět. Druzí si zase myslí, že ústav stojí a padá s Pavlem Žáčkem. Podle mého názoru ale demokratická instituce, která zaniká po odchodu svého ředitele, je špatně postavená. Instituce musí obstát, i když se ředitel vymění."

Pavel Žáček označil petici, žádající jeho odvolání, za pokus o cenzuru. Podle něj petice žádá, aby ústav výsledky své práce cenzuroval.

"Já bych se k tomu na jeho místě vůbec nevyjadřovala. Že by se několik desítek občanů pokusilo cenzurovat tuto instituci je z mého hlediska absurdní. O cenzuře mluvíme ze strany státu. Jak by mohl ústav cenzurovat Vladimír Hanzl nebo Stanislav Penc si, při vší úctě, nedokážu představit," dodává novinářka a členka rady ústavu Petruška Šustrová.

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme