V ústavu pro studium totalit zasahovala policie. Nikoho nezadržela, příčinu vedení nekomentuje

Policie ve čtvrtek zasahovala v sídle Ústavu pro studium totalitních režimů. Nikdo nebyl zadržen, uvedl Deník N s odkazem na mluvčího Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslava Ibeheje. Vedení ústavu i Ibehej přítomnost policistů v organizaci potvrdili Radiožurnálu. Blíže záležitost nikdo z nich nechtěl komentovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravu budovy ústavu provázejí komplikace. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Úkony trestního řízení by se měly týkat rekonstrukce sídla ústavu, uvedl Deník N. Trestní oznámení kvůli přestavbě podal před časem předseda rady Ústavu pro studium totalitních režimů Eduard Stehlík.

Protikorupční detektivové si měli říct o 5 milionů. Důkazy ale chybí, komando zasáhlo předčasně

Číst článek

Ibehej řekl, že centrála v ústavu provedla prověřování a úkony trestního řízení, nikoho nezadržela. Náměstek ředitele ústavu Ondřej Matějka potvrdil, že policisté v organizaci byli. „Poskytli jsme jim vše, co chtěli,“ dodal.

Zda se policejní prověřování týká trestního oznámení, které podal Stehlík, nechtěl Ibehej ani Matějka komentovat. Člověk seznámený s případem ČTK řekl, že si policisté do sídla organizace přišli pro dokumenty týkající se rekonstrukce budovy v pražské Siwiecově ulici, ve které kromě ústavu sídlí také některá pracoviště Archivu bezpečnostních složek.

Problematická rekonstrukce

Opravu provázejí komplikace. Původně měl být vyměněn jen plášť budovy, později bylo kvůli nízké pevnosti nosné ocelové konstrukce a jejího nevyhovujícího protipožárního opatření rozhodnuto o nahrazení železobetonovou konstrukcí. Podle odhadů měla rekonstrukce původně stát asi 140 milionů korun a hotova měla být loni. Termín byl později posunut na konec roku 2021.

Petice na moje odvolání vznikla na základě politického zadání, říká nový člen rady ÚSTR Bublan

Číst článek

Senátní výbor pro lidská práva navrhoval, aby kvůli navýšené ceně za rekonstrukci sídla hospodaření Ústavu pro studium totalitních režimů přezkoumal Nejvyšší kontrolní úřad. Podle senátora ODS Jiřího Oberfalzera by se cena mohla vyšplhat z původně odhadovaných nákladů až na přibližně 350 milionů korun. Senát se však k žádosti výboru nepřipojil.

Na popud Stehlíka začala zakázku prověřovat policie. Policisté zkoumali, zda v souvislosti s rekonstrukcí nebyly spáchány trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či poškození finančních zájmů Evropské unie.

Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek loni vydaly prohlášení o nutnosti rekonstrukce, které podepsalo 47 zaměstnanců. Podle nich museli mezi lety 2008 a 2017 pracovat ve zdravotně závadném prostředí, neboť se při stavbě budovy v 70. letech používal ve velkém množství azbest.

ČTK, mv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme