Ústav státu a práva: Posudek na cenu letounů CASA být nemusel

Znalecký posudek na cenu vojenských dopravních letounů CASA být nemusel. Vyplývá to ze stanoviska Ústavu státu a práva Akademie věd. Toto stanovisko je podstatou zprávy, kterou dnes ráno předal ministr financí předsedovi poslaneckého mandátového a imunitního výboru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní letoun CASA

Armádní letoun CASA | Foto: René Fluger | Zdroj: ČTK

Policie chce kvůli údajně předraženému nákupu letounů CASA v roce 2009 stíhat exministryni obrany, nynější místopředsedkyni sněmovny za TOP 09 Vlastu Parkanovou.

Viní ji právě z toho, že nenechala vypracovat znalecký posudek. Stát tím podle detektivů připravila o 658 milionů korun.

Podle stanoviska Ústavu státu a práva ale žádný zákon tehdejší ministryni nezavazoval k tomu, aby posudek nechala vypracovat. Ředitel Ústavu Jan Bárta vysvětlil, jak k takovému závěru dospěl. „Velmi jednoduchým výkladem cekem dvou paragrafů ze dvou různých zákonů. Není to žádná vysoká věda, ke které potřebujete uznávané spisovatele z 19. století,“ řekl ve Stalo se dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinky v případu údajně předraženého nákupu letounů CASA shrnul reportér Jan Herget

V materiálu Ústavu státu a práva pro mandátový a imunitní výbor se píše: „Zákon o majetku nestanoví, jakou formou by měla státní instituce zjišťovat horní limit ceny. Pořízení znaleckého posudku zákon výslovně nepožaduje."

Zákon navíc podle Ústavu státu a práva sice říká, jak se majetek oceňuje, ale neudává, kdo je k oceňování oprávněn. "Text zákona dokonce slovo 'znalec' ani nepoužívá. Ocenění podle zvláštního předpisu je oprávněn si udělat každý a pak se jen hodnotí, jestli ocenil správně nebo ne. Nepřítomnost znaleckého posudku sama o sobě neznamená, že ocenění je špatně," píše se ve stanovisku.

Nákup CASA od začátku provázely problémy a pochybnosti
Pořízení čtyř letadel CASA za 3,5 miliardy korun schválila Topolánkova vláda v dubnu 2009, kdy už byla v demisi. Tři letadla armáda měla koupit a jedno vyměnit za pět bitevníků L-159.
Smlouva o nákupu byla podepsána v květnu. Za MO ji podepsal náměstek Martin Barták, a to den předtím, než na postu ministra obrany vystřídal Parkanovou. Kontrakt pak stvrdila přechodná vláda Jana Fischera.
Obchod prověřovala Evropská komise. ČR prý nedodržela předpisy EU, když o velké zakázce rozhodla bez výběrového řízení. Česko změnilo svou legislativu v této oblasti a EK řízení zastavila.
Letadla CASA měla od začátku technické problémy. Jejich provoz byl několikrát zastaven.
31. května 2012 MO oznámilo, že závady na avionice byly odstraněny. Zkouškami nyní prochází systém pasivní ochrany. Po jejich dokončení ministerstvo rozhodne, jestli si španělské letouny ponechá.

Ve prospěch Vlasty Parkanové do třetice mluví i fakt, že nákup letounů se uskutečnil na základě tehdy přípustné výjimky. Při nákupu "speciální techniky" je podle stanoviska možný zvláštní postup, kdy povinnost porovnávat ceny neplatí.

Někteří odborníci ale upozorňují, že se Vlasta Parkanová ale nechovala s péčí řádného hospodáře. „To je ale úplně jiná otázka. Povinnost chovat se s péčí řádného hospodáře má každý zadavatel veřejné zakázky, ale to já neumím posoudit. Náš ústav byl tázán na to, jestli porušila povinnost zadat znalecký posudek. Odpověď je jednoznačná: tuto povinnost neměla,“ uvedl Bárta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vlasta Parkanová nemusela podle Ústavu státu a práva pořizovat posudek na nákup letadel CASA. Hosty Stalo se dnes byli Ředitel Ústavu Jan Bárta a Ondřej Kundra z týdeníku Respekt

Stanovisko ministerstva financí si vyžádal mandátový a imunitní výbor, který má sněmovně dát doporučení ohledně vydání či nevydání Parkanové k trestnímu stíhání. MF je oprávněné vydávat závazná stanoviska, pokud se jedná o nákup státního majetku.

„Deset let tato odborná stanoviska vydává, vydávalo je i za sociálně demokratických ministrů. A vzhledem k tomu, že policie tu desetiletou legální praxi zpochybňuje dost radikálním způsobem, tak jsme si ještě vyžádali právní názor Ústavu státu a práva, který naše odborné stanovisko plně podporuje,“ řekl Radiožurnálu ministr Miroslav Kalousek (TOP 09).

Imunitní výbor bude policejní žádost o souhlas se stíháním znovu projednávat ve středu. Poslanci si prostudují vyšetřovací spis, posoudí dnešní stanovisko ministerstva financí a vyslechnou si verzi Vlasty Parkanové. O případném vydání poslankyně rozhodne dolní komora na červencové schůzi.

Vlasta Parkanová své pochybení v případu údajně předraženého nákupu letadel odmítá. Tvrdí, že o posudek požádala ministerstvo financí, to jí ale nevyhovělo. Zdůraznila přitom, že resort obrany ani neměl povinnost o znalecké posouzení žádat.

Jan Herget, mta, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme