Ústava je jednoznačná, prezident republiky musí odvolání vyhovět, uvádí právník Kysela

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu kvůli Babišovým kauzám. „Návrh na odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou, která podmiňuje odvolání jakéhokoliv člena vlády souhlasem vedení jeho strany,“ konstatoval podle Ovčáčka prezident. Server iROZHLAS.cz požádal o vyjádření ústavního právníka Jana Kyselu.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pan prezident prohlásil, že odvolání ministra Babiše je v rozporu s koaliční smlouvou a ta by se musela nejdřív vypovědět, aby jej mohl odvolat. Jak se na takový výklad dívá Ústava České republiky?
Nedívá se na ni nijak, protože jsou to dva plně odlišné systémy. Koaliční smlouva je povaha politického závazku, který váže koaliční partnery, tedy nikoli prezidenta Zemana, pakliže prezident Zeman není nějakým skrytým článkem té koalice. Prezident je naopak vázán ústavou a ústava je v tomhle smyslu jednoznačná.

Předseda vlády navrhuje odvolání, prezident republiky mu musí vyhovět. Na předsedovi vlády je, aby zvážil váhu toho politického závazku, tedy té koaliční smlouvy, jestli se mu rozpadne vláda nebo nerozpadne vláda, ale to každopádně není na prezidentu republiky, aby to řešil.

Zejména pokud koaliční partner, kterého se to týká, to jest hnutí ANO, dalo najevo, že i bez svého předsedy v té vládě zamýšlelo zůstat. Takže by to ani rozpad vlády nutně znamenat nemuselo. Ale i kdyby ano, není na prezidentovi, aby do toho vnitrokoaličního sporu vstupoval. Pro něj je referenčním měřítkem ústava a nikoli koaliční smlouva.

Dá se tedy říct, že tady ten argument ze strany prezidenta je lichý?
Úplně.

Takže bez ohledu na koaliční smlouvu má Babiše odvolat?
V Ústavě České republiky je napsáno, že předseda vlády je ten, kdo v různých ohledech vládu kontroluje, co do jejího složení, což se v tomto případě naprosto jednoznačně projevuje tím, že navrhuje prezidentovi, aby odvolal člena vlády , tak prezident republiky toto učiní.

Jestli existuje nějaká politická dohoda, psaná nebo nepsaná, zveřejněná, nebo nezveřejněná, která, jako kdyby měla působit na premiéra, aby si to rozmyslel, protože když si to nerozmyslí, hrozí odchod nějaké koaliční strany, no tak to prostě není věcí prezidenta republiky. A rozhodně to teda není věcí té ústavní úpravy.

Není to tedy důvod, aby nevyhověl panu premiérovi?
On mu nemůže nevyhovět a tady důvod rozhodně není, který by v tom měl sehrávat nějakou roli.

 

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme