Ústavně-právní výbor odmítl jednat o sporu Benešové s Němcem

Spory ministra spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyně zůstaly nevyřešeny i po jednání Ústavně-právního výboru sněmovny v úterý večer. Poslanci si totiž neschválili jednací program. Proti němu se postavili zejména zástupci ODS, kteří odmítli řešit vnitřní spory vládní koalice. Oba aktéři sporu, ministr Pavel Němec a nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, tedy přišli na schůzi výboru zbytečně. Jak ale Českému rozhlasu řekla předsedkyně výboru Vlasta Parkanová z KDU-ČSL, která mimořádné jednání iniciovala, jeden důležitý závěr přesto schůzka má.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benešová, Parkanová, Němec | Foto: ČTK

"Pan ministr spravedlnosti nám sdělil, že návrh na odvolání nejvyšší státní zástupkyně takzvaně není na stole. Jinými slovy, to, co mne i mimo jiné inspirovalo ke schválení tohoto jednání, se pravděpodobně nebude konat. Já to považuji za dobrou zprávu," oznámila Parkanová. Vlasta Parkanová chce se svými kolegy z Ústavně-právního výboru ještě jednat. Když uvidí, že mají vůli dál se problémem zabývat, možná se výbor k případu vrátí.

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová věřila, že výsledek úterního jednání by mohl mít vliv na budoucí charakter české justice. "Je to v podstatě také trochu boj o osud české justice. O to, kam bude směřovat. Zda bude směřovat opět do nějakých direktiv a nebude nezávislá. My jsme justiční orgán, nikoliv nějaký podřízený orgán. V kauzách panu ministrovi vůbec nepodléhám," vyjádřila se Marie Benešová.

Ministr Němec nebyl zklamán, že na zasedání výboru přišel zbytečně. "Já si myslím, že to není fiasko, že většina členů Ústavně-právního výboru zhodnotila, že v tuto chvíli není rozumný důvod, aby se Ústavně-právní výbor zabýval touto situací," řekl Němec.

Místopředseda Ústavně-právního výboru Zdeněk Koudelka po selhání jednání obvinil pravicové strany, že tuto schůzku bojkotovaly. "Pravice se spojila, spojila se ODS s Unií. Pro mne nebylo rozhodující jestli byl schválen program nebo ne. Já jsem tu jasně prezentoval názor sociální demokracie, že považujeme za důležité, aby bylo státní zastupitelství při vyšetřování nezávislé, a že považujeme Marii Benešovou za ženu na svém místě," řekl Českému rozhlasu Koudelka.

Občanští demokraté Koudelkovo tvrzení o bojkotování odmítli. Poslanec ODS Marek Benda odmítl nést odpovědnost za problémy uvnitř vládní koalice. "Toto je boj uvnitř vládní koalice, kdy si předsedkyně Ústavně-právního výboru bere tento výbor jako soudce tohoto boje. My prostě nechceme soudit personálie uvnitř vlády. Opozice je tu od toho, aby kritizovala kroky vlády, a ne proto, aby jim dávala návod jak situaci řešit," uzavřel Benda.

Lucie Weissová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme