Ústavně-právní výbor odmítl jednat o sporu Benešové s Němcem

Spory ministra spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyně zůstaly nevyřešeny i po jednání Ústavně-právního výboru sněmovny v úterý večer. Poslanci si totiž neschválili jednací program. Proti němu se postavili zejména zástupci ODS, kteří odmítli řešit vnitřní spory vládní koalice. Oba aktéři sporu, ministr Pavel Němec a nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, tedy přišli na schůzi výboru zbytečně. Jak ale Českému rozhlasu řekla předsedkyně výboru Vlasta Parkanová z KDU-ČSL, která mimořádné jednání iniciovala, jeden důležitý závěr přesto schůzka má.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benešová, Parkanová, Němec | Zdroj: ČTK

"Pan ministr spravedlnosti nám sdělil, že návrh na odvolání nejvyšší státní zástupkyně takzvaně není na stole. Jinými slovy, to, co mne i mimo jiné inspirovalo ke schválení tohoto jednání, se pravděpodobně nebude konat. Já to považuji za dobrou zprávu," oznámila Parkanová. Vlasta Parkanová chce se svými kolegy z Ústavně-právního výboru ještě jednat. Když uvidí, že mají vůli dál se problémem zabývat, možná se výbor k případu vrátí.

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová věřila, že výsledek úterního jednání by mohl mít vliv na budoucí charakter české justice. "Je to v podstatě také trochu boj o osud české justice. O to, kam bude směřovat. Zda bude směřovat opět do nějakých direktiv a nebude nezávislá. My jsme justiční orgán, nikoliv nějaký podřízený orgán. V kauzách panu ministrovi vůbec nepodléhám," vyjádřila se Marie Benešová.

Ministr Němec nebyl zklamán, že na zasedání výboru přišel zbytečně. "Já si myslím, že to není fiasko, že většina členů Ústavně-právního výboru zhodnotila, že v tuto chvíli není rozumný důvod, aby se Ústavně-právní výbor zabýval touto situací," řekl Němec.

Místopředseda Ústavně-právního výboru Zdeněk Koudelka po selhání jednání obvinil pravicové strany, že tuto schůzku bojkotovaly. "Pravice se spojila, spojila se ODS s Unií. Pro mne nebylo rozhodující jestli byl schválen program nebo ne. Já jsem tu jasně prezentoval názor sociální demokracie, že považujeme za důležité, aby bylo státní zastupitelství při vyšetřování nezávislé, a že považujeme Marii Benešovou za ženu na svém místě," řekl Českému rozhlasu Koudelka.

Občanští demokraté Koudelkovo tvrzení o bojkotování odmítli. Poslanec ODS Marek Benda odmítl nést odpovědnost za problémy uvnitř vládní koalice. "Toto je boj uvnitř vládní koalice, kdy si předsedkyně Ústavně-právního výboru bere tento výbor jako soudce tohoto boje. My prostě nechceme soudit personálie uvnitř vlády. Opozice je tu od toho, aby kritizovala kroky vlády, a ne proto, aby jim dávala návod jak situaci řešit," uzavřel Benda.

Lucie Weissová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme