Ústavně-právní výbor sněmovny o konfiktu v resortu spravedlnosti

Jasno do sporů mezi ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem a nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou by dnes mohl vnést ústavně-právní výbor Sněmovny. Poslanci se chtějí zabývat přestřelkou obou stran, nakolik může ministerstvo zasahovat do práce státních zastupitelstev a soudů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová | Foto: Jan Rosenauer

Otázka vznikla kvůli případu žaloby na exministra Vladimíra Mlynáře a také kvůli tomu, zda má být vydán do Kataru princ Mámid bin Abdal Sání. Jednání ústavně právního výboru svolala jeho předsedkyně Vlasta Parkanová.

Proč, to Radiožurnálu vysvětlila: "Ústavně-právní výbor je parlamentním orgánem Poslanecké sněmovny, a ta ze zákona kontroluje vládu. A pokud se dějí v resortu spravedlnosti věci , které vnímám jako znepokojivé, tak si myslím, že je přímo mojí povinností ústavně-právně výbor svolat," uvedla Parkanová.

Předsedkyně ústavněprávního výboru sněmovny varuje před ukvapeným odvoláním Benešové. Pokud nebude vláda postupovat obezřetně, mohlo by to mít vliv i na hlasování o její důvěře, dodala před několika dny Parkanová: "Samozřejmě, že nejsem žádným vyděračem a nikomu, ani vládě, nechci vyhrožovat jenom proto, že v tuto chvíli je můj hlas důležitý pro vyslovování důvěry vládě. Ale skutečně si neumím představit, že by vláda rozhodla ukvapeně bez toho, aniž by obě strany dostaly dostatečný prostor k tomu, aby obhájily svá stanoviska. Takové rozhodnutí by mi přišlo velmi nedůvěryhodné," řekla Parkanová.

"Co bude přesně obsahem jednání ústavněprávního výboru, to v tuto chvíli nemůžu konkrétně říct. Hlavním cílem bude vyslechnout jak ministra spravedlnosti tak nejvyšší státní zástupkyni a dát jim oběma dostatečný časový prostor k tomu, aby obhájili některá svá stanoviska, která se skrze média jeví jako znepokojivé informace. Další vývoj, jakým způsobem se k tomu ústavněprávní výbor postaví, v tuto chvíli nemůžu předjímat," dodala Parkanová.

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme