Ústavně-právní výbor sněmovny o konfiktu v resortu spravedlnosti

Jasno do sporů mezi ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem a nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou by dnes mohl vnést ústavně-právní výbor Sněmovny. Poslanci se chtějí zabývat přestřelkou obou stran, nakolik může ministerstvo zasahovat do práce státních zastupitelstev a soudů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová | Foto: Jan Rosenauer

Otázka vznikla kvůli případu žaloby na exministra Vladimíra Mlynáře a také kvůli tomu, zda má být vydán do Kataru princ Mámid bin Abdal Sání. Jednání ústavně právního výboru svolala jeho předsedkyně Vlasta Parkanová.

Proč, to Radiožurnálu vysvětlila: "Ústavně-právní výbor je parlamentním orgánem Poslanecké sněmovny, a ta ze zákona kontroluje vládu. A pokud se dějí v resortu spravedlnosti věci , které vnímám jako znepokojivé, tak si myslím, že je přímo mojí povinností ústavně-právně výbor svolat," uvedla Parkanová.

Předsedkyně ústavněprávního výboru sněmovny varuje před ukvapeným odvoláním Benešové. Pokud nebude vláda postupovat obezřetně, mohlo by to mít vliv i na hlasování o její důvěře, dodala před několika dny Parkanová: "Samozřejmě, že nejsem žádným vyděračem a nikomu, ani vládě, nechci vyhrožovat jenom proto, že v tuto chvíli je můj hlas důležitý pro vyslovování důvěry vládě. Ale skutečně si neumím představit, že by vláda rozhodla ukvapeně bez toho, aniž by obě strany dostaly dostatečný prostor k tomu, aby obhájily svá stanoviska. Takové rozhodnutí by mi přišlo velmi nedůvěryhodné," řekla Parkanová.

"Co bude přesně obsahem jednání ústavněprávního výboru, to v tuto chvíli nemůžu konkrétně říct. Hlavním cílem bude vyslechnout jak ministra spravedlnosti tak nejvyšší státní zástupkyni a dát jim oběma dostatečný časový prostor k tomu, aby obhájili některá svá stanoviska, která se skrze média jeví jako znepokojivé informace. Další vývoj, jakým způsobem se k tomu ústavněprávní výbor postaví, v tuto chvíli nemůžu předjímat," dodala Parkanová.

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme