Ústavněprávní výbor senátu nedoporučil nominaci Koudelky na ústavního soudce

Náměstek ředitele Justiční akademie v Kroměříži Zdeněk Koudelka zatím senátory příliš nepřesvědčil o tom, že by byl dobrým ústavním soudcem. Senátoři Ústavněprávního výboru ho po dvouhodinové debatě do funkce nepodpořili. Výsledné slovo ale bude mít hlasování senátorů na schůzi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Koudelka

Zdeněk Koudelka | Foto: zdroj: ČT24

Prezident Václav Klaus ho vybral coby znalce ústavního práva. Pan Koudelka byl poslancem ČSSD, členem strany je stále, ale u sociálnědemokratických senátorů jeho navržení do funkce ústavního soudce žádné velké nadšení nevyvolalo.

„Debata byla velmi dlouhá a nakonec proběhlo tajné hlasování s výsledkem 5 ku 3 v neprospěch pana Zdeňka Koudelky. Právě proto, že hlasování bylo tajné, nehodí se, abych říkal, jak jsem hlasoval. Z otázek se ale dá vyvodit, že platí dva axiomy. Ten první je názor sociální demokracie, že prezidentu Klausovi již nezvolíme nikoho. Ten druhý, že největší nepřítel hrozí zevnitř. Byli to totiž právě senátoři sociální demokracie, kteří Zdeňka Koudelku grilovali způsobem, který se občas volby vůbec netýkal a týkal se věcí, jako kde habilitoval a jak se podílel na kauze Diag Human,“ říká člen ústavně-právního výboru senátu Jaroslav Kubera z ODS.

Naráží tak na fakt, že senát již zamítl nominaci předsedy Městského soudu v Praze Jana Sváčka, kterého senátorům navrhnul prezident Klaus.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání Ústavně-právního výboru senátu mluvil na Radiožurnálu senátor ODS Jaroslav Kubera

„Nicméně pro mne byly odpovědi Zdeňka Koudelky velmi dobré, zajímavé, a bylo to pro mne právní poučení, protože se netýkaly volby ústavního soudce, ale spíš obecně právních otázek,“ pokračuje Kubera.

„Mám obavu, že pokud najde širšího sluchu Holešovská výzva, tak už nebudeme stejně žádného ústavního soudce volit, protože pan Popelka zřejmě odvolá i soudce Ústavního soudu. Je to velmi vážná věc, protože Holešovská výzva je ryzím útokem na základy demokratického státu,“ uvádí senátor Kubera, který se nicméně neobává, že by byla ohrožena činnost Ústavního soudu, pokud by zůstalo delší dobu neobsazené místo po Elišce Wagnerové:

„Myslím, že se nic nestane. Nakonec prezidentské volby jsou na začátku roku, do té doby se to přežije a pak nepochybně soudci Ústavního soudu budou zvoleni.“

Podle senátora za ČSSD a místopředsedy strany Jiřího Dienstbiera jeho spolustraníkům hlavně vadí, že Koudelka ještě jako poslanec ČSSD často využíval tak zvané přílepky, tedy spojoval navzájem nesouvisející zákony. Výhrady mají i k jeho působení na Nejvyšším státním zastupitelství za doby Renáty Vesecké:

„Pan doktor Koudelka je svými názory znám a některé jsou kontroverzní právě z pohledu senátu. Řada senátorů má prostě odlišný názor. Je to právě třeba ta přílepková praxe, ke které se ani jasně nevyjádřil, zda ji považuje za ústavně konformní, či nikoliv. Nebo velmi rozdílné názory na pravomoci prezidenta.“

Koudelka nechtěl postoj Ústavněprávního výboru komentovat. Senát, kde má ČSSD většinu, má o Koudelkově kandidatuře rozhodnout do 7. května.

Václava Marešová, pir, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme