Senát vyzval ústavní činitele, aby brali zprávy tajných služeb vážně. Konkrétně nikoho nejmenovali

Ústavní činitelé by měli vážně přistupovat ke zprávám zpravodajských služeb a jejich doporučení by v zájmu zajištění bezpečnosti měli naplňovat. Horní komora ve čtvrtek tuto výzvu všem ústavním činitelům přijala bez toho, aby ji adresovala někomu konkrétnímu. Rozhodla však o ní týden poté, co prezident Miloš Zeman zkritizoval práci Bezpečnostní informační služby (BIS).

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý)

Předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Senát vyzývá všechny ústavní činitele, aby se vší vážností přistupovali k obsahu zpráv vypracovávaných BIS, ÚZSI (Bezpečnostní a informační službou a Úřadu pro zahraniční styky – pozn. red.), Vojenským zpravodajstvím a dalšími institucemi České republiky, podílejícími se na zajištění bezpečnosti a obrany, a doporučení těchto zpráv při výkonu svých ústavních pravomocí důsledně v souvislosti se zajištěním bezpečnosti České republiky naplňovali,“ citoval z výzvy předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý).

Zemanovi bych už neposlal žádnou zprávu, dokonce ani výroční, říká Randák o útoku na BIS

Číst článek

Výzva je podle něj záměrně formulována bez uvedení konkrétních jmen, aby se situace příliš nevyhrocovala nebo politizovala.

Přiznal ale, že výzva je motivována „poměrně zjitřenou diskusí“ po zveřejnění výročních zpráv bezpečnostních služeb. „Jsme všichni na jedné lodi, dnes se skutečně rozhoduje také o naší svrchovanosti,“ dodal.

„To, že se nejmenuje, je správně,“ podpořil Fischeru výzvu předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Zpochybňování bezpečnostních složek znamená ohrožování svobody a demokracie, podotkl předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil.

Právě jsme schválili usnesení, prosím, kdo má zájem, čtěte, komentujte ... :-)

12:23 – 20. 12. 2018

21 83

„Nechci být také osobní, ale chci jenom říci, že ne vždycky se lze ubránit polemice, protože problém je ten, kdo tu polemiku vyvolává. Nereagovat znamená, že to může být chápáno jako souhlas,“ uvedl místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Zemanův postoj k BIS je dán jeho vstřícným vztahem k Rusku, říká bývalý ministr vnitra Bublan

Číst článek

Konkrétní a adresná byla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. „Ten, kdo Českou republiku nereprezentuje dobře, ten, kdo jí dokonce výroky škodí, je bohužel náš přímo volený prezident Miloš Zeman,“ prohlásila.

Prezident se minulý týden kriticky vyjádřil k výroční zprávě BIS za loňský rok, v níž kontrarozvědka varovala před ruskými a čínskými špiony v České republice. Zeman to označil za „plácání“ a české zpravodajce za „čučkaře“. Podle něj BIS prý naopak selhává v odhalování islámských teroristů na českém území.

Tajná služba v reakci uvedla, že má za sebou úspěšné období, a oznámila, že se jí povedlo rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působících v Česku a ochromit její činnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme