Platby kartou budou bez EET. Podle Ústavního soudu jsou 'poměrně dobře dohledatelné'

Zrušením části zákona o evidenci tržeb by - podle Ústavního soudu - skončí povinnost evidovat bezhotovostní platby. E-shopy, ale ani kamenné prodejny tak nebudou muset vydávat účtenky s FIK a BKP kódem. Tuto skutečnost potvrdila pro server iROZHLAS.cz i mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Praha (Aktualizováno: 12:38 15. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Jonas Leupe | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Nutnost evidovat bezhotovostní platby jak na internetu, tak v kamenných prodejnách se začátkem roku 2019 odpadne. Zákazníci tak například při platbě kartou neobdrží EET účtenku, která by obsahovala fiskální a bezpečnostní kód poplatníka, ale pouze běžný doklad.

Ústavní soud totiž v pátek oznámil zrušení několika bodů Zákona o evidenci tržeb. Jedním ze zrušených bodů bude na konci roku 2018 i § 5 písmeno b).

Podle něj musí být v systému EET zaznamenána tržba, která je uskutečněna „bezhotovostním převodem peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat“.

Bezhotovostní převody jsou podle ústavních soudců „poměrně dobře dohledatelné a není tedy dostatečně silný a legitimní zájem státu na jejich plošné evidenci“.

„Stát musí dodržovat určité jisté informační sebeomezení, může-li jím zajišťované funkce zabezpečit i jinak. V opačném případě dochází k porušení práva na ochranu soukromí a na informační sebeurčení tak, jak je tomu v tomto případě,“ cituje server Podnikatel.cz mluvčí Ústavního soudu Miroslavu Sedláčkovou.

Ta pro server iROZHLAS.cz upřesnila, že záleží i na tom, jak jsou jednotlivé platby vysvětleny v dalších písmenech zákona. „Dále je to rozděleno na bezhotovostní převody a jiné formy.“

Pokud se vám následující dokument nenačetl, obnovte si stránku.

Provozovatelé e-shopů, kteří například budou umožňovat pouze platbu kartou, by se tak nemuseli registrovat do systému elektronické evidence tržeb vůbec. 

E-shopy páteční oznámení Ústavního soudu vítají. Vyjmutí bezhotovostních plateb z EET pro ně ale bude znamenat další dodatečné náklady, informovala ČTK.

Lukáš Řezník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme