Ústavní soud bude opět kompletní

Novým ústavním soudcem se stane sedmapadesátiletý Vladimír Kůrka, dosavadní předseda senátu Nejvyššího soudu a také člen zkušebních komisí České advokátní komory. Kůrka dnes v tajné volbě získal hlasy drtivé většiny senátorů - až na čtyři všech 65 přítomných. Ústavní soud tak bude moci zanedlouho konečně po několika letech zasednout v kompletním složení, poté co Kůrku do funkce jmenuje prezident Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Podle šéfa senátní komise pro Ústavu, lidovce Jiřího Stodůlky je Vladimír Kůrka člověkem skutečně bezproblémovým. Senátory přesvědčil nejen svou celoživotní soudcovskou praxí, ale i tím, že nikdy nebyl členem žádné politické strany, a ani se za minulého režimu politicky neangažoval.

"Ten obecný požadavek na to, aby soudci Ústavního soudu byli i z té profese soudců, není úplně špatný, protože mají jednak v sobě zakořeněn nějaký smysl pro hledání spravedlnosti a mnozí z nich i to přirozené právo, které se po nich požaduje na Ústavním soudu, jsou také schopni akceptovat, takže já nemám výhrady," vysvětlil svůj postoj Stodůlka.

Narozdíl od Kůrky Senát celou řadu předchozích adeptů, vybraných prezidentem Václavem Klausem, v minulosti odmítl - a to právě kvůli jejich kontroverzní předlistopadové minulosti.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský je rád, že po dvou a půl letech bude soud konečně kompletní. Kůrku považuje za schopného soudce.

"Pan doktor Kůrka je člověk, který celý život působil v soudnictví, a my na Ústavním soudu potřebujeme odborníky, kteří mají právě zkušenost z praxe běžného soudnictví. Zejména proto, že Ústavní soud dostává více než 3 000 stížností vesměs směřujících proti rozsudkům obecných soudů," řekl Českému rozhlasu Rychetský.

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme