Ústavní soud bude podle MfD řešit další stížnost majitelů domů

Regulací nájemného se bude znovu zabývat Ústavní soud. Majitelé domů se podle Mladé fronty Dnes snaží o zrušení části občanského zákoníku. Kastelánům v Česku hrozí odvolání, píší Lidové noviny. Podle Práva se může stát, že se v Česku na několik let zastaví projednávání sporů o průmyslové vlastnictví. O dění v Asociaci reklamních agentur informují Hospodářské noviny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Vleklý spor mezi majiteli domů a státem kvůli pokračující regulaci nájemného bude už brzy znovu řešit Ústavní soud, píše Mladá fronta Dnes. V příštích dnech soud začne rozhodovat o zrušení části občanského zákoníku, která upravuje vztahy mezi nájemníky a majiteli domů. Pokud by ji soudci zrušili, pak by zhruba tři čtvrtě miliónu majitelů starých dekretů na byt s regulovaným nájemným ztratilo ochranu, kterou jim zmíněná pasáž zaručovala. Majitelé by pak mohli požadovat vyšší činži a pokud by se na ní s nájemníky nedohodli, mohli by je z bytu vypovědět.

"Kdyby se ze zákoníku vypustila pasáž o nájmu bytu a Ústavní soud by řekl, že platí jen obecná ustanovení, šlo by všechny smlouvy na dobu neurčitou vypovědět do tří měsíců, a to bez svolení soudu, jak tomu bylo doposud," řekla Mladé frontě Dnes advokátka Klára Veselá-Samková. Ta bude také hájit české majitele domů u Evropského soudu ve Štrasburku, kam se kvůli nájemnému obrátili se stížností na český stát.

Nový ředitel Národního památkového ústavu Tomáš Hájek hrozí podle Lidových novin správcům hradů a zámků, že je odvolá a vypíše nová výběrová řízení. Žádný konkrétní důvod, například analýzu potvrzující, že kasteláni pracují špatně, ale v ruce Hájek nemá.

Podle něj je jen nutné na některých místech pročistit vzduch. "Řada kastelánů plní své funkce zodpovědně a po léta. Je ale jasné, že žádná pozice není doživotní a každá věc musí být po určité době obhájena," řekl Hájek listu. Tento proces považuje za nesmírně zdravý.

Kasteláni vnímají Hájkovu snahu zbavit se jich "jen tak" jako křivdu. Navíc tento záměr naráží na zákoník práce. Správci totiž mají zaměstnanecké smlouvy a museli by dostat výpověď. Tu ale podle zákoníku práce nelze uložit bezdůvodně, upozorňuje v Lidových novinách Petra Ulbrychová z odboru ochrany památek na Ministerstvu kultury. Podle ní tak rozhodně neobstojí jen přání, že by na tom místě měl být někdo jiný.

Česku hrozí, že se na nejméně dva roky zastaví projednávání sporů o průmyslové vlastnictví, píše deník Právo. Desítky složitých sporů z celé republiky, kde může stát přijít o nevyčíslitelné hodnoty, by měl podle nového návrhu zákona soudit jediný soud. Ten má ale na tuto problematiku pouze čtyři soudce. Zmatek do projednávání sporů o průmyslové vlastnictví může podle listu vnést poslanecká iniciativa, která vládní návrh rozšířila o bod s názvem Zvláštní úprava působnosti soudů ve věcech průmyslového vlastnictví.

Změnu navrhl a 18. ledna schválil sněmovní hospodářský výbor. Tento bod mění dosavadní stav, kdy spory o průmyslové vlastnictví řešily krajské soudy, kde je měla na starosti zhruba desítka vyškolených soudců. Pokud poslanci změnu schválí, stane se jediným soudem, který bude tyto spory řešit, Městský soud v Praze. Tím ale nastane kolaps - soudci se specializací na tuto problematiku u něho pracují jen čtyři a soud nemá peníze na to, aby jejich počet rozšířil. Více v deníku Právo.

Kvůli čtyřem stovkám přišel policista Michal Kopal z Pardubic o zaměstnání a včera ho soudkyně potrestala podmínkou. Jak informuje Mladá fronta Dnes, zatajil totiž peněženku, kterou mu na stanici jako nález odevzdala spolupracovnice listu v rámci testu poctivosti. Kopal podle obžaloby o peněžence nejen neudělal zápis, ale také si z ní 400 korun schoval do kapsy služební košile.

Peníze vrátil až poté, co se o případ začali zajímat jeho nadřízení. Bývalý policista naopak tvrdí, že mu žena peněženku předala v době, kdy nebyl zrovna ve službě. Peníze si proto schoval u sebe, aby je nikdo neukradl, peněženka mu zapadla za stůl a on na ni zapomněl. Soudkyni ale nepřesvědčil - uložila mu podmíněný osmiměsíční trest s odkladem na rok a půl. Píše to Mladá fronta Dnes.

Po 14 letech opouští Asociaci reklamních agentur její bývalý předseda Jiří Mikeš. V jejím čele strávil 13 let a poslední rok v ní působil jako poradce. Nyní chce pomáhat zadavatelům reklamy s výběrem agentur a také pokračovat ve výuce na Vysoké škole ekonomické. Informují o tom Hospodářské noviny.

Mikeš patří mezi nejuznávanější osobnosti české reklamy, píše deník. Byl prvním prezidentem Rady pro reklamu a v Evropské asociaci komunikačních agentur sedm let zastupoval země bývalého východního bloku. Od roku 1994 působí na Vysoké škole ekonomické, kde vyučuje reklamu a komerční komunikace.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme