O platnosti voleb ve Strakonicích budou znovu rozhodovat soudy, důvodem je stížnost jednoho z hnutí

Ústavní soud znovu odložil vykonatelnost rozhodnutí, kterým Krajský soud v Českých Budějovicích podruhé zneplatnil výsledky komunálních voleb ve Strakonicích. Nové volby se tak zatím chystat nebudou. Ústavní soudci si tím vytvořili prostor pro posouzení stížnosti vítězného hnutí Strakonická Veřejnost.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 11:34 5. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ústavní soud | Zdroj: Profimedia

Soud rovněž vyhověl návrhu na přednostní projednání ústavní stížnosti, řekla ve středu mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

„Naše důkazy, které jsme krajskému soudu poslali, pořád nejsou v jeho rozhodnutí zhodnocené. Byli bychom rádi, kdyby se to změnilo. Zároveň si přejeme, aby Ústavní soud dokázal celou záležitost vyřešit rychleji než v prvním případě,“ řekl ve středu strakonický starosta a lídr hnutí Strakonická Veřejnost Břetislav Hrdlička.

Podle něj v tomto případě může vzniknout precedens i pro další volby v jiných obcích. Hrdlička řekl, že neúspěšní kandidáti by pak mohli vždycky na výsledek podávat stížnost a odkazovat se na kauzu Strakonic. „My teď trošku taháme horké kaštany z ohně i za ostatní,“ řekl starosta.

Obecní volby ve Strakonicích jsou neplatné, rozhodl krajský soud

Číst článek

Podle Sedláčkové je ve veřejném zájmu, aby před organizací nových voleb padlo jednoznačné a nezpochybnitelné rozhodnutí. „Opačný postup by naopak založil situaci nejistoty, zda vyhlášené opakování hlasování bude či nebude ve svých důsledcích účelné. Výkon napadeného rozhodnutí by rovněž mohl vést k nevratnému vynaložení značných nákladů spojených s přípravou opakovaných voleb,“ uvedla Sedláčková. Zdůraznila, že jde o procesní rozhodnutí, kterým Ústavní soud nepředjímá výsledek řízení.

Hnutí už s jedním podobným podnětem u Ústavního soudu uspělo, krajský soud ale volby znovu zrušil. Důvodem bylo údajné zvýhodnění Strakonické Veřejnosti v kampani.

,Vařili z vody‘

„Nesouhlasíme s odůvodněním krajského soudu. Když to řeknu zjednodušeně a laicky, myslíme si, že vařili z vody a žádný nový argument pro zneplatnění voleb nepřinesli. Jenom (krajský soud) konstruuje, aby mu to nějakým způsobem vyšlo,“ řekl místostarosta Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost) poté, co hnutí koncem května podalo druhou stížnost.

Ústavní soud vyhověl stížnosti na zneplatnění voleb ve Strakonicích. Případ vrátil k novému projednání

Číst článek

Strakonická Veřejnost získala loni ve volbách 51,1 procenta hlasů a 16 z 21 mandátů. Na krajský soud se pak obrátil kandidát do zastupitelstva za Změnu pro Strakonice Karel Janský. Uvedl, že Strakonická Veřejnost měla v kampani výhodnější prezentaci v radničním zpravodaji i na výlepových plochách.

Kvůli dvěma rozhodnutím krajského soudu ve Strakonicích nezasedlo od října 2018 zastupitelstvo. Město vede pouze rada se starostou, hospodaří s omezenými rozhodovacími možnostmi a pouze na základě rozpočtového provizoria.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme