Ústavní soud dal za pravdu prezidentovi

Ústavní soud včera na návrh prezidenta Václava Havla částečně zrušil některé části novely volebního zákona - například zvýšení počtu volebních krajů z osmi na 35.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dále pak způsob přepočtu získaných hlasů na mandáty podle upravené d'Hondtovy metody, stanovení počtu nejnižších mandátů v kraji na čtyři, kauci ve volbách do Poslanecké sněmovny a snížení příspěvku za hlas. Zamítl však žádost o zrušení části klauzule pro koalice do parlamentu. Více Ivan Holas, Český rozhlas Brno.

Podle zdůvodnění nálezu sice konečná podoba sněmovny nemůže přesně odrážet politické nálady v době voleb, navržený model se ale od ní odchyluje nepřiměřeným způsobem. Volby podle takového zákona by totiž nedávaly menším politickým subjektům prakticky žádnou šanci. Prezidentově návrhu vyhověl Ústavní soud zcela a Václav Havel vyjádřil s jeho rozhodnutím naprostou spokojenost. Podle něj jde o událost velice důležitou pro celý vývoj politických poměrů v ČR a pevně věří, že parlamentní strany, co nejrychleji začnou věcně jednat o tom, jak znovu volební zákon novelizovat, aby se volby mohly konat už s přihlédnutím k tomuto nálezu ústavního soudu, podle přiměřených nových pravidel.

Z šesti napadených paragrafů ponechal Ústavní soud v platnosti pouze ten, který kritizovala skupina 33 senátorů. Hranice u volebních koalice pro volby do sněmovny tedy pro 4koalici zůstává 20 procent. Předseda senátu Petr Pithart ale po jednání připomněl, že soud sice v této věci neshledal rozpor s Ústavou, ale označil ji za zřejmě účelovou. Podle Pitharta je to poučení, že se prostě takováhle základní pravidla nedají dělat silou, to by vlastně neměl rozhodovat Ústavní soud, na tom se měly rozhodující politické síly dohodnout.

Prezident se obrátil na Ústavní soud loni v létě poté, co Poslanecká sněmovna schválila novelu volebního zákona i přes jeho nesouhlas.

Sociální demokrat a člen ústavněprávního výboru sněmovny Zdeněk Jičínský si myslí, že nyní nastane jednání mezi stranami, protože bude třeba volební zákon změnit s tím, že konkrétní řešení ústavní soud, pokud jde o počet volebních obvodů neříká.

Strany čtyřkoalice vítají rozhodnutí ústavního soudu o novele volebního zákona. Podle předsedy Unie svobody Karla Kühnla Ústavní soud potvrdil ústavnost námitek kritiků této normy.

Šéf klubu KSČM Vojtěch Filip si myslí, že toto rozhodnutí vede k tomu, aby 4koalice nerozpadla.

Novelu volebního zákona prosadily na základě opoziční smlouvy společně ODS a ČSSD. Předseda ODS Václav Klaus po zasedání soudu prohlásil, že se bude znovu pokoušet změnou Ústavy podobný návrh v budoucnu znovu prosadit. Nyní však verdikt soudu bere na vědomí.

Předsedkyně ústavně-právního sněmovny Jitka Kupčová z ČSSD Českému rozhlasu řekla, že podle ní se na budoucí novele volebního zákona shodnou všechny politické strany.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Marek Hejduk, Ivan Holas, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme