Ústavní soud dal za pravdu prezidentovi

Ústavní soud dnes na návrh prezidenta Václava Havla zrušil část zákona o politických stranách. Tato část zvýšila příspěvek za mandát poslance nebo senátora z půl milionu na milión korun ročně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zrušil rovněž ustanovení, podle kterého strana, která už získala ve volbách do Poslanecké sněmovny alespoň tři procenta hlasů, a tím nárok na stálý příspěvek, ho v dalších volbách neobdrží, pokud nezíská minimálně pět procent hlasů a nedostane se tak do sněmovny. Prezident napadl i snížení příspěvku za hlas do Poslanecké sněmovny z 90 na 30 korun, ale toto ustanovení zrušil Ústavní soud už v lednu. Havel byl přesvědčen o tom, že změnami v systému státního financování politických stran, obsaženými v novele zákona, byla narušena volná soutěž stran.

Špaček řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, že mimoparlamentní politické subjekty mají podle prezidenta horší pozici než subjekty parlamentní. Snižuje se totiž příspěvek těm stranám, které se do parlamentu nedostanou, a zvyšuje těm, které se do parlamentu dostanou. Státní financování tak plyne jen velkým politickým stranám a není rovnoměrné.

Václav Havel rozhodnutí přivítal. Jak řekl Českému rozhlasu jeho mluvčí Ladislav Špaček, oceňuje zároveň roli Ústavního soudu jako strážce demokracie. Dodal, že toto rozhodnutí považuje za logicky navazující na rozhodnutí ve věci volebního zákona.

Verdikt vzápětí podrobil ostré kritice místopředseda ODS Ivan Langer. Podle něj rozhodnutí vychází z naprostého nepochopení systému financování politických stran a ve svém důsledku je nutí opět k problematickému hledání sponzorů.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Rákosová, František Tlapák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme