Ústavní soud: Dědičce rodu Walderode patří část lesa ve Žďárku

Ústavní soud potvrdil, že dědičce šlechtického rodu Walderode patří kus lesa ve Žďárku u Turnova. Zamítl ústavní stížnost, kterou obec podala, aby se restituční kauza po patnácti letech vyjasnila. Naděje Johanny Kammerlanderové, že získá i ostatní požadovaný majetek, se tak zvýšily. V souladu s verdiktem Úústavního soudu by měly rozhodovat i soudy nižších stupňů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: Marián Vojtek

Jak řekl právní zástupce dědičky Roman Heyduk, rozhodnutím překvapený není: "Ústavní soud se tou problematikou zabýval i v minulosti - při řešení státního občanství doktora des Fours Walderode. Pokud dospěl k tomu, že Karl des Fours Walderode byl a je státním občanem České republiky, tak už se dalo očekávat, že Ústavní soud nevydá rozhodnutí, které by bylo v prudkém rozporu s tím, co rozhodovaly jiné soudy a i sám Ústavní soud v minulosti."

Johanna Kammerlanderová žádá po smrti svého manžela vydání pozemků a nemovitostí na Turnovsku, Jablonecku a Liberecku včetně zámku Hrubý Rohozec. Nic z toho jí ale české soudy zatím nepřiznaly. Restituční kauza Walderode trvá už patnáct let.

Petr Medek, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme