Poslat dítě do ústavu, protože se jeho rodiče neshodnou na péči? Chyba, vzkazuje Ústavní soud

Soudy nemohou posílat děti do diagnostického ústavu jen proto, že se rodiče, kteří spolu nežijí, nedokážou dohodnout na péči a předávání dětí. Jde vždy o krajní prostředek, pro který musí být splněny zákonné podmínky, zdůraznil v úterním nálezu Ústavní soud.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sníh, ilustrační foto

Krajský soud by měl nyní rozhodnout znovu. Ještě před tím zjistí názor dítěte a opatří si nový znalecký posudek. (Fotografie je ilustrační) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Umístění do diagnostického ústavu determinuje nezletilého v jeho dalším sociálním životě nevratným způsobem,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Josefa Fialy. Navíc jde o citelný zásah do osobního a rodinného života.

Podle občanského zákoníku mohou soudy ukládat různá preventivní, výchovná a sankční opatření, pokud se dítě ocitne bez řádné péče, když je závažným způsobem ohrožen jeho vývoj, nebo dokonce jeho život. Pokud to věk dítěte umožňuje, měly by soudy zjišťovat také jeho názor. Ve všech případech pak mají brát ohled na nejlepší zájem dítěte.

Ústavní soud konkrétně zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích z loňského listopadu. Krajský soud chtěl poslat chlapce do dětského diagnostického ústavu a zajistit mu tak neutrální a klidné prostředí bez stresu z konfliktu rodičů. Podle krajského soudu oba rodiče trvale nerespektovali soudní rozhodnutí.

Ústavní soud zamítl čtyři stížnosti v kauze zneužití Vojenského zpravodajství

Číst článek

Chlapec byl v péči otce

Chlapec, přestože byl pravomocně svěřen do péče matky, zůstával fakticky od dubna 2021 v péči otce. Dítěte se krajský soud na jeho názor neptal.

Otec pak podal ústavní stížnost. Poukazoval na domnělé porušení práva na spravedlivý proces. Kritizoval také údajně nedostatečné odůvodnění rozsudku krajského soudu a neprovedení některých důkazů.

Ústavní soud stížnosti otce vyhověl. Už dříve odložil vykonatelnost rozhodnutí krajského soudu, chlapec tedy do ústavu nemusel. Zda je nyní s otcem, anebo s matkou, z nálezu Ústavního soudu neplyne. Nikdo z aktérů sporu se vyhlášení nálezu osobně nezúčastnil.

Krajský soud by měl nyní rozhodnout znovu. Ještě před tím zjistí názor dítěte a opatří si nový znalecký posudek. Úterní nález se však nedotkne jen jedné konkrétní kauzy – má potenciálně širší dopad.

„Umístění dětí do zařízení ochranné výchovy je skutečně krajním řešením, k němuž nelze přistupovat toliko proto, že se rodiče nemohou dohodnout na předávání dítěte a nerespektují rozhodnutí o svěření dítěte do péče jednomu z nich,“ shrnula mluvčí ÚS Kamila Abbasi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme