Vyhláška o snížení příjmů exekutorů je v pořádku, rozhodl Ústavní soud. Ministerstvo to vítá

Ústavní soud ponechal v platnosti vyhlášku ministerstva spravedlnosti, která loni snížila některé příjmy exekutorů. Neúspěšný návrh na zrušení tří pasáží zákona podala skupina deseti senátorů. Ministerstvo čtvrteční nález přivítalo, novela vyhlášky podle úřadu neměla negativní dopad na systém exekucí ani vymahatelnost práva. Exekutorská komora rozhodnutí respektuje.

Brno (Aktualizováno: 17:31 23. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Označení pro exekučně zabavený majetek | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vyhláška například s účinností od loňského dubna snížila minimální odměnu soudních exekutorů z 3000 na 2000 korun. Stejnou částku nově přiznává vyhláška exekutorovi také za situace, kdy z nějakého důvodu zanikne jeho oprávnění k vedení exekuce.

Skupina senátorů nesouhlasí s konkurencí exekutorů, napadla ji u Ústavního soudu

Číst článek

Další část vyhlášky, kterou chtěli senátoři zrušit, řeší situaci, kdy dlužník po výzvě ve třicetidenní lhůtě dobrovolně zaplatí. Exekutorovi pak místo paušální náhrady hotových výdajů 3500 korun náleží jen polovina částky, tedy 1750 korun. Dříve se snížení paušální náhrady týkalo jen exekucí, kdy vymožené plnění nepřesáhlo 10 000 korun.

„Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme,“ řekl prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil. Soudní exekutor Lukáš Jícha z exekutorského úřadu Přerov z rozhodnutí Ústavního soudu cítí zklamání. „Byl potvrzen stav, kdy minimální odměna exekutora je 22,5krát nižší než garantovaná minimální odměna insolvenčních správců. Přitom odpovědnost exekutora a rozsah rozhodovací činnosti v řízení je mnohem širší,“ míní.

Podle senátorů i podle dřívějšího vyjádření Exekutorské komory vyhláška ohrožuje činnost jednotlivých úřadů a nepřiznává exekutorům adekvátní odměnu za jejich práci. Argumentovali například porušením zásady legitimního očekávání a porušením práva podnikat.

„Novela vyhlášky zasáhla poměrně úzký výsek odměn exekutorů. Samotného jádra práva podnikat se dotknout nemohla,“ uvedl soudce zpravodaj David Uhlíř. Vyhláška podle něj sleduje legitimní cíl, aby náklady nesené dlužníkem byly přiměřené vymáhané částce.

Snižování odměn exekutorů přišlo v nepravý čas, říká nový šéf Exekutorské komory

Číst článek

„Vítáme, že Ústavní soud potvrdil ústavnost úpravy, která snižuje odměny exekutorů. V praxi ukázala, že systém vymáhání pohledávek nekolabuje a je schopný fungovat i za těchto podmínek. Za vše hovoří čísla - k 1. srpnu 2017 jsme měli 154 exekutorů, dnes jich je 155. K žádnému exodu ani ke ztížení vymahatelnosti práva tedy nedošlo,“ uvedl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).

„Ústavní soud připustil, že změna vyhlášky je ústavní, to ale ještě neznamená, že je rozumná a věcně správná,“ reagoval na čtvrteční nález advokát Zdeněk Koudelka, který zastupoval senátory.

Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) si od úpravy exekutorského tarifu u části dlužníků sliboval snížení jejich celkového zadlužení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme