Ústavní soud je kompletní. Prezident do jeho řad jmenoval advokáta Hulmáka z olomoucké univerzity

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě jmenoval advokáta Milana Hulmáka soudcem Ústavního soudu. Patnáctičlenný tým tak je opět kompletní. Hulmák obsadil místo po Jiřím Zemánkovi, jehož desetiletý mandát skončil zhruba před dvěma týdny. Hulmák je osmým ústavním soudcem, kterého Pavel jmenoval.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Hulmák byl jmenován prezidentem Petrem Pavlem do funkce soudce Ústavního soudu

Milan Hulmák byl jmenován prezidentem Petrem Pavlem do funkce soudce Ústavního soudu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ústavní soud minulý týden zamítl návrh 71 poslanců opozičního hnutí ANO na zrušení loňské novely zákona o důchodovém pojištění a souvisejících předpisů, která jednorázově omezila růst penzí.

V návaznosti na tento případ ve čtvrtek Pavel při Hulmákově jmenování řekl, že i přes deklarovanou vůli všech aktérů na politické scéně nedělat z Ústavního soudu třetí parlamentní komoru se k soudu dostává více případů, které jsou spíše politického rázu než právního.

„Bude to určitě vyžadovat od Ústavního soudu nejenom dodržování všech zásad nestrannosti, ochrany ústavnosti, ale také velké odolnosti, protože tlaky nejen ze strany politiků, ale i ze strany médií budou,“ uvedl prezident.

Hulmákova expertiza podle něj bude pro soud přínosem. „Jsem přesvědčen, že obohatí pestrou skladbu odborností a lidských osobnostních profilů v Ústavním soudu,“ dodal Pavel.

Volba v Senátu

Hulmák minulý týden v tajné volbě v Senátu získal 51 ze 73 odevzdaných hlasů. Podle Petra Pavla učinila horní parlamentní komora schválením jeho kandidatury další krok k naplnění vize vysoce kompetentního, složením různorodého a hodnotově pevného Ústavního soudu.

Devětačtyřicetiletý Hulmák je označován za jednoho z předních expertů na soukromé právo. Působí doposud na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, která ho prezidentu Pavlovi navrhla. Zastupoval klienty v řízeních před Ústavním soudem nebo Evropským soudem pro lidská práva.

Hulmák též působil jako lektor pro českou a slovenskou Justiční akademii. Je členem pracovní komise Legislativní rady vlády pro soukromé právo. Podílel se na přípravě nového občanského zákoníku. Spolupracoval také s advokátní kanceláří Havel&Partners.

K propojení s ní dříve Hulmák uvedl, že v ní nikdy nepracoval jako advokát či koncipient, ale jako poradce v řádu jednotek hodin měsíčně v souvislosti s rekodifikací občanského zákoníku a jako školitel.

Prezident má letos navrhnout ještě další tři adepty na ústavní soudce. V červnu mandát skončí místopředsedovi soudu Vojtěchu Šimíčkovi a soudci Tomáši Lichovníkovi, v prosinci Davidu Uhlířovi.

Milan Hulmák byl jmenován prezidentem Petrem Pavlem do funkce soudce Ústavního soudu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme