Ústavní soud je v plném složení, prezident jmenoval advokáta Uhlíře

Ústavní soud má znovu všech 15 členů. Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval dosavadního místopředsedu České advokátní komory Davida Uhlíře. Odborníka na občanské právo do této funkce navrhl. Ve funkci Uhlíř nahradí soudkyni Ivanu Janů. Její mandát skončil v polovině září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě ústavním soudcem dosavadního místopředsedu České advokátní komory Davida Uhlíře. | Foto: ČTK

„Jedním z důvodů bylo, že ve struktuře členů Ústavního soudu není žádný advokát. Domnívám se, že právě advokát by měl s větší intenzitou hájit onu zásadu ‚nechť je slyšena i druhá strana‘,“ uvedl Zeman, proč Davida Uhlíře do funkce jmenoval.

Jako advokát se Uhlíř zaměřoval zejména na oblast občanského a obchodního hmotného práva a civilního práva procesního. Zastupoval v soudních řízeních velké obchodní společnosti, věnoval se ale i zastupování nemajetných klientů v rámci programu pro bono.

„Osou soukromého práva je úcta k vlastnictví, smluvní volnost a zásada, že smlouvy je potřeba dodržovat. Zároveň také platí článek 11 Listiny základních práv a svobod, podle kterého vlastnictví zavazuje,“ zdůraznil Uhlíř, jakými názory chce přispět k fungování soudu.

Senátorům řekl, že úkolem Ústavního soudu je ochrana práv občanských a politických. Podle něj by měl vyrovnávat vztahy i mezi mocí zákonodárnou, výkonnou a soudní.

ČTK, Lenka Jansová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme