Ústavní soudkyně Šimáčková dostala francouzský Řád čestné legie za nasazení v prosazování lidských práv

Soudkyně Ústavního soudu (ÚS) Kateřina Šimáčková získala nejvyšší francouzské státní vyznamenání. Řád čestné legie převzala v úterý na francouzském velvyslanectví v Praze, informovala mluvčí ÚS Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Šimáčková | Foto: Daniela Dostálková | Zdroj: archiv Kateřiny Šimáčkové

O udělení řádu v hodnosti rytířky rozhodl letos v létě francouzský prezident Emmanuel Macron. Vyznamenání získala Šimáčková zejména za osobní nasazení v prosazování lidských práv. Šimáčková v prosinci nastoupí k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP).

Ústavní soud zamítl návrh senátorů na změnu exekučního řádu. Výběr exekutora zůstane na věřiteli

Číst článek

„Část svého života jsem prožila v nedemokratickém režimu, proto považuji za zázrak, že existuje mezinárodní instituce, u níž může jednotlivec svůj stát žalovat a vyhrát proti němu satisfakci. A jsem hrdá, že žijeme ve státě, který taková rozhodnutí respektuje a v zájmu ochrany jednotlivce se jim podřizuje, prohra před ESLP může být pro stát i pomocí ve zlepšování jeho fungování,“ řekla Šimáčková nedávno v rozhovoru.

Řád čestné legie je vyznamenáním za vynikající civilní nebo vojenské zásluhy o francouzský národ. Francie takto oceňuje jak své občany, tak cizince. K vyznamenaným Čechům a Češkám, jichž je výrazná menšina, patří bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel, někdejší premiéři Vladimír Špidla a Petr Pithart, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová nebo předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme